Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. máj 2019

Aký je Duch Svätý?

Aký je Duch Svätý?

Evanjelium 6. veľkonočnej nedele (26. 5. 2019) patrí do rámca Ježišových rozlúčkových rečí, ktoré zapísal sv. Ján evanjelista (Jn 14,23-29). V nedeľnom úryvku Ježiš prisľúbil Ducha Svätého.

Boha ako Otca si vieme predstaviť, lebo máme svojho pozemského otca. Aj Božieho Syna si vieme predstaviť, lebo vtelením prijal ľudskú tvár. Akú predstavu si urobiť o Duchu Svätom?

(1) Niektorí vychádzajú z momentu Ježišovej smrti: „vydýchol dušu“ (Mt 27,50), „vydýchol“ (Mk 15,37), „Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“ (Lk 21,46), „odovzdal svojho ducha“ (Jn 19,30) a tvrdia, že Duch Svätý je Ježišov duch (Kardinál A. Scola).

(2) Ak si pomôžeme nedeľným druhým čítaním, píše sa tam o nebeskom Jeruzaleme (Zjv 21,10-14.22-23). Nebol v ňom chrám, lebo jeho chrámom bol Boh. Ducha Svätého je možné si predstaviť aj ako chrám Boha, prítomnosť samého Boha uprostred našich dejín a večnosti.

(3) Ratzinger napísal knihu „Duch liturgie“. Čo je to ten duch liturgie? Je to nejaká oduševnenosť, zápal, úsilie o chápanie modlitby a obradov Cirkvi, prostredníctvom ktorej Kristus nanovo vstupuje do nášho života (str. 5). Táto sila a zanietenie sa môže chápať ako dar Ducha Svätého, tretej božskej osoby, v nás.

Požehnanú veľkonočnú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Lucia Turzová – Duch Svätý (vitráž v obraze), www.vitrazvobraze.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.