Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. máj 2019

Eurovoľby: prvá hlava padla

Eurovoľby: prvá hlava padla

Včerajšie vyhlásenie Theresy Mayovej, že rezignuje na funkciu premiérky k 7. júnu tohto roka, je možné čítať ako prvú obeť eurovolieb. Mayová tuší obrovský prepad konzervatívcov a nástup protestnej Brexit party, preto a pre možnosť prejavu, o ktorý ešte mali médiá záujem, sa rozhodla rezignovať v deň britských eurovolieb.

Včera večer v správach na rozhlase RTVS som počul, ako ju redaktorka nazvala druhou želenou lejdy, nič pritom nemôže byť vzdialenejšie realite, výborne to rozobral Robin Harris. Mayová bola presným opakom Thatcherovej, azda v každom možnom ohľade. Ešte aj to, ako sa rozplakala na záver brífingu, ju robí podobnejšou našej Ivete Radičovej než Margaret Thatcherovej.

Základným problémom jej prístupu k brexitu bolo, že nerešpektovala rozhodnutie väčšiny obyvateľstva, s ktorým ona sama vnútorne nesúhlasila. Voliči hlasovali za odchod z Únie, preto boli pokusy ako udržať Britániu v colnej únii a hľadanie rôznych tretích ciest od začiatku porušením výsledkov referenda. Zhrnutie toho, ako zradila výsledok referenda, opísal Iain Duncan Smith v Telegraphe.

Mayová vlastne zopakovala rovnakú chybu, akej sa dopustil pred ňou David Cameron: chceli získať a udržať si moc s programom, ktorý si neželala väčšina, sľuby a realita boli v rozpore. Preto je dobre, že končí. Nič nie je pre Britániu horšie ako polovičaté riešenie, ktoré by devastačným spôsobom deformovalo britskú politiku a posilňovalo rôzne podoby protestu ako Brexit party, čo by de facto znemožňovalo vytvorenie stabilnej vlády.

Favoritom medzi jej nástupcami je Boris Johnson, obľúbený medzi voličmi viac ako poslancami, jeho výhoda je, že bol brexiter a že od začiatku hovorí aj o odchode bez dohody ako legitímnej možnosti. Ďalší kandidát je minister zahraničia Jeremy Hunt, ktorý hlasoval v referende za zotrvanie v EÚ, potom hovoril o potrebe druhého referenda, kde by sa hlasovalo o zotrvaní na jednom trhu EÚ a napokon zmenil názor a je za brexit, dôvod: arogantný prístup Európskej komisie. Čaká sa aj na vyjadrenie Michaela Govea, brexitera, ktorý po celý čas podporoval Mayovej vládu, kde bol ministrom pre životné prostredie a vidiek.

Bude zaujímavé sledovať, aké ďalšie politické pohyby eurovoľby vyvolajú, za pozornosť stoja najmä krajiny ako Francúzsko, Taliansko či Poľsko.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.