Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. máj 2019

Aby ich bolo dosť a najmä dobrých

Aby ich bolo dosť a najmä dobrých

Štvrtá veľkonočná nedeľa je nedeľou Krista – dobrého Pastiera. Ako evanjelium čítame krátky úryvok, kde Ježiš povedal: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou“ (Jn 10,27-30). Tieto slová považujme za kľúč k tomu, čo znamená byť dobrým duchovným pastierom podľa vzoru Krista.

(1) „Počúvajú môj hlas“! Ak majú veriaci radi počúvať hlas svojich duchovných pastierov, je potrebné, aby vedeli, že v hlase duchovného pastiera počujú Kristov hlas. Že to nie je hlas pána ani hlas duchovného diktátora či hlas rituálnej drezúry. Kristov hlas je hlasom schopným poslúžiť, pochopiť, mať rád. Vtedy veriaci spoznajú v hlase duchovného pastiera Kristov milujúci hlas, ktorý budú radi počúvať.

(2) „Ja ich poznám“. Je povinnosťou duchovného pastiera poznať svojich veriacich, ak je to možné, aj po mene. Vyžaduje si to námahu, neustále sa treba učiť poznávať, s láskou a porozumením poznávať. V opačnom prípade stanú sa z duchovných pastierov duchovní funkcionári. A funkcionár nie je pastierom podľa vzoru Krista!

(3) „Ony idú za mnou“! Mám pred sebou obraz Krista, ktorý nesie na svojich ramenách ovečku. Mám pred sebou obraz slovenského vidieka, kde pastier kráča pred stádom a stádo ide za ním. Tieto obrazy nie sú v reálnom živote samozrejmosťou. Vyžaduje si komunikáciu, prejavy starostlivosti a bezpečia. Iba vtedy je to možné, ak veriaci majú tieto pocity vo vzťahu k svojim duchovným pastierom, ak existuje medzi nimi pravdivá duchovná komunikácia. Iba vtedy to môže fungovať. Iba vtedy pôjdu za svojím duchovným pastierom. Inak si pôjde každý svojou cestou.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa za duchovných pastierov nielen tak, aby sme ich mali dostatok, ale aby boli duchovnými pastiermi podľa príkladu Ježiša Krista.

Peknú veľkonočnú nedeľu praje všetkým Ján Duda.

Foto: Henry Ossawa Tanner: Dobrý pastier (1903), wikimedia

Odporúčame