Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. máj 2019

Potrebujeme prítomnosť Pána

Potrebujeme prítomnosť Pána

Evanjelium tretej veľkonočnej nedele (5. 5. 2019) je dosť dlhé (Jn 21,1-19). K nemu len tri krátke poznámky.

(1) Vyznanie viery. Tentoraz ho vyslovil apoštol Ján po tom, ako ulovili veľké množstvo rýb: „Pán je to.“ Je tu silná životná skúsenosť: ulovili 153 rýb, Ján si dokonca zapamätal aj ich počet. A táto silná skúsenosť im otvorila oči a oni spoznali, že je to Pán! Ako my vyhodnocujeme svoje životné skúsenosti? Otvárajú nám oči? Spoznávame v nich pôsobenie Pána?

(2) Efektívnosť. Peter sa chopil iniciatívy a pod jeho vplyvom učeníci vyšli chytať ryby. Ale nechytili nič. Nestačí, že sme iniciatívni, ale pre efektivitu je potrebná prítomnosť Pána! Darmo sa namáhame, darmo sme iniciatívni. Pri svojich namáhaniach potrebujeme prítomnosť Pána.

(3) „Kde je Peter, tam je Cirkev.“ Sú to slová sv. Ambróza (339 – 397) a sú napísané aj v kaplnke Pápežského slovenského kolégia v Ríme. Ježiš 3x vyzval Šimona, aby mu povedal, že ho miluje, a 3x ho vyzval: „Pas moje ovce!“ Katolícky výklad považuje tieto slová za teologický základ primátu Petrových nástupcov. Okrem Vyznania viery Petrovo prvenstvo je identickým znakom jednoty kresťanov.

Požehnanú tretiu veľkonočnú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: www.ekolist.cz

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.