Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. apríl 2019

Nepodarený príklad pani poslankyne Petrík

Nepodarený príklad pani poslankyne Petrík

Poslankyňa Simona Petrík (Spolu) dnes v denníku Sme publikovala trochu neúplný text, téma: demografia, vzor: Nemecko.

Základnou tézou opozičnej političky je, že keďže rodiny sú rôzne, aj modely rodinnej politiky majú byť čo najrôznejšie. Zvyšovanie rodinných prídavkov, ako to navrhuje minister Richter teda nie je celkom ono, poteší, ale má sa to robiť inak a dá sa aj lacnejšie. Príkladom má byť Nemecko.

Prvou poznámkou by zrejme malo byť, že súčasná vláda urobila pre rodiny oveľa viac (obedy či vlaky zdarma, navyšovanie bonusu od budúceho roka atď.), ale výpočet nech urobia priaznivci či voliči vládnych strán. Viac ma zaujíma, akým smerom sa chce opozícia v tejto téme uberať do budúcnosti a považovať Nemecko za vzor, to prekvapí.

Poslankyňa Petrík síce Nemecko vychváli, ale nikde v texte už nepovie čísla, ako a kde sa nemecká demografia zlepšila.

K istému zlepšeniu naozaj došlo, ukazuje to tzv. fertility rate – z 1,47 dieťaťa na ženu v roku 2014 na 1,57, respektíve 1,59 dieťaťa na ženu v rokoch 2017, 2018. Po dlhých rokoch sa teda v tejto štatistike Nemci od čísla pod 1,4 dostali nad 1,5, resp. pod úroveň 1,6, čo je tesne pod alebo na úrovni EÚ. Považovať to za vzor je teda (minimálne) trochu unáhlené.

Ešte zaujímavejšie však je, kto za tento populačný nárast môže.

Upozornil na to pred pár týždňami portál Politico, ktorý bližšie rozobral čísla z roku 2016, keď nemecká populácia zažila dlhodobý vrchol, nárast fertility-rate na 1,6 (resp. 1,59) na ženu. Bol za tým nárast o tri percentá medzi nemeckými matkami a tiež 25 percentný populačný nárast medzi cudzinkami, ktoré sa na celkovej demografii podieľajú až 23-percentným podielom všetkých narodených detí (2016).

Agentúra Pew Research tiež pred časom publikovala štúdiu, podľa ktorej nemecké moslimky majú viac detí (1,9) ako Nemky (1,4) a majú ich skôr, čím ďalej rastie predpoklad, že ich budú mať v prepočte na ženu ešte viac.

Ak to zhrniem, mám pocit, že pani poslankyni Petrík sa podarilo ukázať na niečo iné, ako si predsavzala, preukázala, ako Nemci financujú demografický nárast medzi imigrantmi a cudzincami, čo je zrejme do veľkej miery nevyhnutný trend ďalšieho vývoja v Nemecku. Od slovenskej pravice by som čakal skôr hlbšie analyzovanie dosahov poľskej reformy na podporu rodín, známej pod označením 500+, keďže poľské a naše reálie (a azda aj skúsenosti) sú si podstatne bližšie.

Foto: nemecká poštová známka vydaná pri 100. výročí dôchodkového poistenia, wikimedia

Odporúčame

Koho nasledujeme?

Koho nasledujeme?

Juraj Šúst pozýva na 8. ročník Bratislavských Hanusových Dní. Konajú sa 26. apríla až 3. mája 2019 v Divadle Malá scéna STU v Bratislave.