Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. január 2016

Kamarát Jano

Kamarát Jano

Keď som pred časom spoznal kňaza Jána Krupu, hneď som si ho obľúbil. Je pre mňa prototypom kňaza budúcnosti: malá farnosť vo veľkom meste, bez fary, s bytom na hypotéku, druhým zamestnaním, aby sa uživil.

 

Najradšej na ňom mám to, že si dokáže všimnúť veci, ktoré dovtedy človek nepoznal. Napríklad aká veľká bola kedysi východosýrska cirkev Východu, svojho času najväčšia na svete a dnes bojuje o holé prežitie. Alebo aké pestré a rôznorodé je kresťanstvo v Sýrii.

 

Spriatelili sme sa a Jano je o. i. cenným členom redakčnej rady revue Impulz. Aj tu píše zaujímavo: o náboženskej mape Ukrajiny, myslení kardinála Marxa, arménskej genocíde a podobne. Môj najobľúbenejší text, ktorý mal v Impulze, je o apológiách v ranom kresťanstve, z textu na vás dýchne úplne iná podoba kresťanstva, akú bežne poznáme. A Jano to vie s prehľadom podať.

 

Keďže jeho texty na stránke Postoja sú obľúbené a čítané, rozhodli sme sa ho trochu predstaviť a urobiť s ním rozhovor. Veľa sa pri tom smial a opäť povedal rad zaujímavých vecí, s ktorými sa inde nestretnete. Radosť čítať.

Odporúčame