Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. apríl 2019

Kvetná nedeľa

Kvetná nedeľa

Nedeľa 14. 4. 2019 je Kvetnou nedeľou, čiže Nedeľou utrpenia Pána. Prvé evanjelium (Lk 19,28-40) je o vstupe Pána Ježiša do Jeruzalema. Druhé evanjelium (Lk 22,14-23,56) je rozprávaním o umučení a smrti Pána Ježiša. Zároveň touto nedeľou vstupujeme do Veľkého alebo Svätého týždňa.

(1) Ježišov vstup do Jeruzalema i jeho odchod z Jeruzalema tvorí určitý uzavretý rámec. Na jeho začiatku je vstup do mesta na osliatku, čo niektorí vykladajú ako Ježišovu kráľovskú intronizáciu, lebo sa podobá intronizácii kráľa Šalamúna nariadenú kráľom Dávidom (Benedikt XVI., II.,15). Na jeho konci je Ježišovo zmŕtvychvstanie. Ježiš je kráľom a víťazom na začiatku i na konci. Pre nás kresťanov je to zásadný a určujúci poznatok.

(2) Vnútro spomenutého rámca však tvorí veľká tma. Prior z Bosé ju nazýva „časom pokušiteľa“, ktorý sa k Ježišovi vrátil (prvá pôstna nedeľa sa vždy začína udalosťou pokúšania Ježiša a potom satan od neho načas odišiel). Ježiš bojuje, zápasí, prežíva strach, úzkosť, posmievanie, týranie a smrť. Zdá sa, že zlo má neobmedzenú moc, ktorá nikdy nepominie. Akoby noc smrti navždy doľahla na zem. V tejto tme sa rodí naše vykúpenie, naša záchrana. Naplno sa ukáže na veľkonočné ráno. Od nás sa žiada obstáť, odolať, nepodľahnúť. Tak ako Ježiš.

Drahí priatelia, odporúčam, aby ste vo Veľkom týždni čítali duchovnú literatúru o utrpení Pána. Napríklad: Ježiš Nazaretský II., od vstupu do Jeruzalema po zmŕtvychvstanie, od Benedikta XVI.

Všetkým prajem, aby ste v liturgii Veľkého týždňa, znova našli správne smerovanie svojho života.

Ján Duda

 

Foto: farnostplavnica.webnode.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.