Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. apríl 2019

Mayová a Corbyn idú dohodnúť kompromis

Mayová a Corbyn idú dohodnúť kompromis

V texte o Therese Mayovej som minulý týždeň spomínal, že čelí ostrej kritike za to, že v rokovanich o brexite vynechávala opozíciu a sústredila sa len na vlastnú stranu.

Včera však došlo k prekvapivej zmene. Deň začala rokovaním vlády, ktoré malo priniesť vnútrostranícke riešenie. Rokovanie sa natiahlo z plánovaných päť hodín na sedem hodín, no jasné riešenie neprinieslo.

Mayová tak podvečer predstúpila pred novinárov s krátkym oznamom, že požiada o odloženie brexitu z 12. apríla na 22. mája s tým, že sa na kompromisnom postupe dohodne s Jeremym Corbynom, lídrom labouristov. Tento kompromis bude zrejme zahŕňať zotrvanie v colnej únii a istý príklon k jednotnému trhu. Súčasťou kompromisu však bude musieť byť aj dohoda o odchode z EÚ, ako ju vyjednal Mayovej kabinet.

Premiérka tak konečne pochopila, že kvôli nezhodám vnútri strany je ďalší postup bez dohody s opozíciou nemožný. Ihneď po novom obrate však musela čeliť vnútrostraníckej kritike z úst Jacoba Reesa-Mogga, že namiesto spolupráce s marxistom Corbynom mala hľadať kompromis vo vlastnej strane. Táto kritika by bola namieste, ak by to nebol práve Rees-Mogg a jeho skupina tvrdých brexiterov, kto už neraz potopil Mayovej dohodu.

Britské médiá spomínajú, že v prípade úspechu kompromisu Mayová odstúpi z funkcie a ďalšiu fázu rokovaní prenechá novému premiérovi. Týmto postupom chce zabrániť konaniu predčasných volieb.

Lenže konzervatívna strana podľa prieskumov stráca a do narýchlo zorganizovaných volieb by ich zrejme musela viesť práve Mayová, čo by bolo v rozpore s jej deklaráciami o odstúpení. Ďalší problém je ešte zaujímavejší. Podľa informácií zvnútra strany majú konzervatívci nedostatok finančných prostriedkov na vedenie predvolebnej kampane. A to najmä z dôvodu, že veľké firmy sú rozčarované z vedenia brexitových rokovaní a zastavili tak svoje sponzorské príspevky konzervatívcom.

Ak sa Mayová s Corbynom dohodnú na kompromise, otázkou bude, či ho dokážu presadiť aspoň u väčšej časti poslancov vlastných strán. Dnes sa ani to nejaví ako isté. Odklad brexitu by musela najprv schváliť EÚ. No kým Donald Tusk naznačil, že si vie odklad predstaviť, viaceré krajiny na čele s Francúzskom strácajú s Britmi trpezlivosť. Okrem iného naznačujú, že konkrétny nový plán musí prísť z britských ostrovov čo najskôr, ideálne do 10. apríla.              

Líder Labouristov Jeremy Corbyn gestikuluje počas prejavu o brexite v rámci svojej návštevy elektrárne OE Electrics vo Wakefielde 10. januára 2019. Foto TASR/AP

Odporúčame