Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. január 2016

Vianočná encyklika

Skutočná hanba pre celé ľudstvo. Ostrými slovami kritizoval ekumenický konštantínopolský patriarcha Bartolomej zodpovedných za utečeneckú krízu. Vo svojom vianočnom posolstve, v ktorom sa dotkol predovšetkým osudu mnohých utečeneckých detí, hovoril doslovne o „skutočnej hanbe pre celé ľudstvo“. Nenaplnila sa nádej, že po dvoch svetových vojnách a rozličných mierových vyhláseniach budú moderné spoločnosti garantovať trvalý mier. Veľké zástupy ľudí sú dnes nútené „vydať sa na trpkú cestu utečencov“. Preklad najnovšej Bartolomejovej encykliky uverejňujeme vedľa na stránke.

Už dieťa Ježiš muselo ako „politický utečenec“ odísť do Egypta, tak aj dnes sú mnohé deti nútené zdieľať utečenecký osud svojich rodičov, aby si zachránili holý život. Mnohé prišli pri úteku o život. Patriarcha Bartolomej zdôraznil, že všetky spoločnosti sú povinné zabezpečiť deťom ochranu a rešpektovanie ich práva na výchovu a formáciu v tradičnej rodine. Dramatická situácia, ktorá je poznačená neustále rastúcim počtom utečencov, berie na zodpovednosť aj tých, ktorí môžu žiť v mieri a bezpečnosti. Voči každodenným drámam tisícov našich blížnych nikto nesmie zostať ľahostajným, zdôraznil patriarcha a vyzval k činorodej solidarite.

Hoci na Slovensku pravoslávni veriaci slávia Štedrý večer a Kristovo narodenie 6. a 7. januára, pretože sa riadia podľa juliánskeho kalendára, niektoré starobylé pravoslávne cirkvi byzantského obradu slávia Vianoce podľa meletiánskeho kalendára. Preň platí, že jeho počítanie dní sa zhoduje s gregoriánskym kalendárom a pri výpočte dátumu Veľkej noci sa postupuje podľa juliánskeho kalendára. Meletiánsky kalendár je v súčasnosti rozšírený menej než juliánsky či gregoriánsky. Používajú ho, a teda Vianoce slávia 25. decembra, Konštantínopolský ekumenický patriarchát, pravoslávne patriarcháty Antiochie a Alexandrie, ako aj pravoslávne cirkvi v Rumunsku, Bulharsku a Grécku.

Pravoslávna cirkev je spoločenstvom 16 samosprávnych miestnych cirkví, z ktorých je každá autokefálna, t. j. riadená vlastným najvyšším predstaviteľom – prvým z miestnych biskupov. Pravoslávne cirkvi nie sú zjednotené na princípe jedného pozemského ústredia (hlavy), ale na princípe spoločnej pravoslávnej viery, položenej siedmimi ekumenickými koncilmi v prvom tisícročí, a spoločnej liturgickej tradície. Dnes sa k nim hlási okolo 200 miliónov veriacich. Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej je len čestnou – duchovnou hlavou svetového pravoslávia, je „prvý medzi rovnými“. Nemá moc zasahovať do interných otázok iných pravoslávnych cirkví a len koordinuje celopravoslávnu činnosť a píše okružné listy – encykliky.

Odporúčame