Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. marec 2019

Lipšic nás posiela k Putinovi?

Lipšic nás posiela k Putinovi?

Máme za sebou parlamentnú bitku súvisiacu s tzv. Istanbulským dohovorom. Hoci si netreba robiť veľké ilúzie o úmysle časti poslancov, ktorí hlasovali za stopnutie ratifikácie, výsledok hlasovania je jednoznačne dobrou správou. 

Postoj priniesol za posledné roky viacero textov, ktoré poukazovali na kontroverznosť dohovoru. Jedným, ak nie dokonca prvým z nich, bol rozhovor s Danielom Lipšicom z mája 2015. 

Lipšic mal totiž už v tom čase vypracovanú právnu analýzu dohovoru, čím celá debata dostala trochu nový rozmer. Ku kresťanským aktivistom sa teda pridal hlas uznávaného právnika a politika, ktorý sa nezvykol príliš vyhraňovať a mal vždy rešpekt aj u liberálnych médií.  

Daniel Lipšic sa dnes k téme Istanbulského dohovoru vrátil. Vo svojom dlhom statuse na facebooku, prioritne zameranom na voľby, sa o dohovore vyjadril takto: 

„Rovnako súhlasím, že tzv. Istanbulský dohovor predstavuje určité riziko. Ešte v roku 2012 som k nemu robil pre COMECE (Komisiu európskych biskupských konferencií) stručnú právnu analýzu. 

V tom čase ešte mnohí dnešní bojovníci proti ‚džendžeru‘ nemali ani len potuchy o tejto medzinárodnej zmluve. Trochu mi síce prekáža hystéria v diskusii k tejto téme, ale celkovo považujem za málo prezieravé ratifikovať akékoľvek medzinárodné zmluvy s vágnymi právnymi termínmi, ktorých ‚evolučný‘ výklad (z roka na rok) je zverený do rúk komisie medzinárodných expertov.“

Keď človek číta niektoré články o zastavení ratifikácie dohovoru, musí sa trochu pozastaviť. Napríklad titulok v Denníku N: „Poslanci zastavili ratifikáciu Istanbulského dohovoru, pridávame sa k Rusku a Azerbajdžanu.“ Tieto dve krajiny totiž zo štátov Rady Európy dohovor nepodpísali. 

Trochu mi to celé nejde do hlavy. Žeby nás Daniel Lipšic svojím odborným názorom posielal tiež k Putinovi? 

FOTO TASR - Martin Baumann

Odporúčame