Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. marec 2019

Smernica o autorskom práve: Ako hlasovali slovenskí europoslanci

Smernica o autorskom práve: Ako hlasovali slovenskí europoslanci

Poslanci Európskeho parlamentu schválili bezo zmeny kontroverznú smernicu o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. Za hlasovalo 348 poslancov, 274 bolo proti, 36 sa zdržali.

Zo Slovenska sedí v Európskom parlamente 13 europoslancov. O smernici hlasovali nasledujúcim spôsobom:

ZA: Ivan Štefanec, Eduard Kukan, Miroslav Mikolášik, József Nagy, Vladimír Maňka, Monika Smolková, Boris Zala, Pál Csáky.

PROTI: Richard Sulík, Jana Žitňanská, Branislav Škripek, Monika Beňová

ZDRŽALA SA: Anna Záborská

Skôr, než europoslanci pristúpili k hlasovaniu o návrhu smernice ako celku, sa hlasovalo o tom, či chce europarlament dohodu dosiahnutú s Radou otvoriť a hlasovať o sérii pozmeňujúcich návrhov (ktoré by pravdepodobne viedli k tomu, že z návrhu by boli vyhodené sporné články 11 a 13). Tento návrh neprešiel tesným rozdielom 312/317 poslancov.

Na ťahu sú teraz členské štáty EÚ. O reforme budú ešte začiatkom apríla rozhodovať ministri členských štátov v Rade EÚ.

O rizikách smernice, ktorá môže dramaticky ovplyvniť podobu internetu, sme písali TU. K výsledku hlasovania sa už vyjadrila spoločnosť Google, podľa ktorej smernica povedie k právnej neistote. Poslankyňa pirátov Julia Reda hovorí o "čiernom dni pre slobodu na internete". Ešte v sobotu sa proti smernici konali protesty verejnosti vo viacerých európskych mestách. 

Smernica je právny akt, ktorým sa stanovujú ciele, ktoré majú dosiahnuť členské štáty EÚ. Je však na jednotlivých krajinách, aby navrhli vlastné právne predpisy, ktorými sa tieto ciele dosiahnu.

Poslanci EP. Ilustračné FOTO TASR - Štefan Puškáš

Odporúčame