Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. marec 2019

Mayová tentokrát (asi) uspeje

Mayová tentokrát (asi) uspeje

Zdá sa, že premiérka Mayová pri jednom z najbližších hlasovaní britského parlamentu o podmienkach odchodu Británie z EÚ napokon uspeje. Vypovedá o tom viacero signálov, jej kritikom vo vláde a strane sa nepodaril víkendový pokus o jej vynútenú rezignáciu, jeden z ministrov pre denník Times anonymne hovoril, že do 10 dní nebude premiérkou, na jej stranu sa však postavil minister Michael Gove, brexiter, ktorý je považovaný za favorita medzi jej možnými nástupcami.

Druhým signálom je séria testovacích hlasovaní v dolnej snemovni, ktoré signalizujú vznik opatrnej väčšiny 329 : 302 na strane kritikov brexitu. Parlament v pondelok prebral iniciatívu od vlády, čo môže znamenať zmenu kurzu. Môže, ale nemusí, v parlamente totiž stále existuje konzervatívna väčšina (s DUP), ktorá však v téme brexitu nepostupuje spoločne.

Tretím signálom je posun v názoroch konzervatívneho poslanca Jacoba Rees-Mogga (na obr.), jedného z lídrov medzi brexitermi, ktorý reagoval na vznik väčšiny v snemovni a dnes napísal, že aktuálna voľba vyzerá byť na brexit podľa Mayovej alebo žiadny brexit, z čoho mu vyplýva, že radšej horšia dohoda ako žiadny brexit, čiže Mayovej návrh asi podporí. Niečo podobné naznačuje aj Boris Johnson. 

Ak to tak dopadne, Mayová by uspela merkelovským spôsobom – bez vízie a odvážnejšieho vedenia by vysedela nie celkom výhodný kompromis. Treba si ale počkať, situácia sa mení každým dňom.

Najnovšie totiž poslanci svojej premiérke odkazujú, že jej dohodu podporia, ak im povie dátum, ku ktorému ona sama podá rezignáciu.

Foto: wikimedia

Odporúčame