Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. marec 2019

Naozaj je Čaputová kandidátkou neomarxistov?

Naozaj je Čaputová kandidátkou neomarxistov?

Vladimír Palko v poslednom texte píše, že v prvom kole prezidentských volieb 40 percent voličov podporilo „podpredsedníčku progresívnej neomarxistickej strany“, respektíve, že ide o predstaviteľku „nepokryte neomarxistickej strany“.

To označenie ma zaujalo. Štefunkovi progresívci sú na Slovensku novým politickým prúdom, oni sami sa odmietajú definovať na klasickej pravicovo-ľavicovej škále, viacerí z nich sa považujú za ľavicových liberálov, iní skôr za centristických liberálov. Ale asi nikto z vedenia tejto strany by sa ani v intímnejšom kruhu neoznačil za neomarxistu. Je teda férové a poctivé označovať Progresívne Slovensko za neomarxistickú stranu?

Keď sa rozhliadneme navôkol, na Slovensku sa za vyhláseného neomarxistu považuje Ľuboš Blaha. A autentický neomarxistický magazín DAV DVA vníma súčasnú liberálnu agendu LGBTI ako exces konzumnej spoločnosti individualistov a pomáha si čriepkami z Marxa a Engelsa proti homosexuálom.

Kto si prečíta rozsiahlejší programový dokument PS, vyrušiť ho môže všeličo, len s tým neomarxizmom je to akési chabé. Progresívcom sa nepáči, že Slovensko zaostáva v indexe globálnej konkurencieschopnosti aj ekonomickej slobody, sú vlastne fanúšikmi globálneho, konkurenčného kapitalizmu, len chcú zmierňovať jeho neblahé dosahy investíciami do verejných služieb či vzdelania.

Jednou vetou, pri pohľade na spoločensko-ekonomickú víziu slovenských progresívcov sa Marx obracia v hrobe, kým Tony Blair alebo Emmanuel Macron by spokojne tlieskali.

Iste, progresívci otvorene píšu ako už pred desiatimi rokmi Sulíkova SaS, že sú za uzákonenie partnerstiev párov rovnakého pohlavia, o adopciách nepíšu (vieme však, čo si o nich myslí Čaputová a vieme si predstaviť, čo si v PS myslia i o rôznych genderových témach) – obvinenie z neomarxizmu mieri práve do tejto oblasti kultúry a morálky.

Lenže celá agenda homosexuálnych manželstiev, predtým legalizovaných potratov a pod. je už dávnejšie súčasťou liberálneho hnutia a na svet by sa predrala aj bez marxizmu, keďže čerpá z rôznych ideových zdrojov a spoločenských premien. Napokon, aj Fareed Zakaria, významný liberálny komentátor a rozhodne žiaden neomarxista, dnes zastáva názor, že spor o práva homosexuálov je vecou uznania základných ľudských práv, o čom by takto ešte pred 20 rokmi určite nepísal. 

Pre slovenských konzervatívcov je nástup progresivizmu politickou aj intelektuálnou výzvou, na ktorú však lacné nálepky nestačia.

FOTO TASR – Martin Baumann

Inzercia

Inzercia

Odporúčame