Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. marec 2019

Vnútorné obrátenie

Vnútorné obrátenie

Po téme pokúšania (1. pôstna nedeľa) a premenení Pána (2. pôstna nedeľa) nastupuje na 3. pôstnu nedeľu (24. 3. 2019) téma nástojčivosti obrátenia (Lk 13,1-9). 

(1) Nástojčivosť/urgencia/nevyhnutnosť obrátenia. Túto nástojčivosť Ježiš spája s vyhrážkami: ak nebudete konať pokánie, zahyniete! Tieto vyhrážky Ježiš vyslovuje pri svojom komentári k udalosti preliatia krvi Galilejčanov vykonaného na pokyn Piláta, ako aj pri komentári nešťastného pádu veže v Siloe. Nástojčivosť obrátenia je dramaticky vyjadrená aj pri podobenstve „živého“ dreva (figovníka), ktorý nedával ovocie: „načo ešte využíva zem?!“ Ako keby povedal: načo ešte vôbec chodí po tejto zemi človek, ktorý nekoná dobro!? Toto je vyjadrenie priam dramatickej nástojčivosti po tom, aby človek konal dobro!

(2) Sú však autori, ktorí vyššie spomenutú nástojčivosť obrátenia (= konania dobra) vykladajú azda trochu zmierlivejšie. Opierajú sa o tajomnú postavu pracovníka vinice, ktorý presvedčí majiteľa, aby dal človeku, v ktorom absentuje konanie dobra, ešte jednu šancu. V postave pracovníka vinice vidia Krista (napr. Bubák, 66). Ale nepopierajú, že konečné zúčtovanie pred Bohom raz predsa nastane!

(3) Osobne mi je azda najmilší výklad, ktorý by som nazval až duchovno-mystický a je postavený na skúsenosti Mojžišovho stretnutia s Bohom v horiacom kríku (Gn 3,1-15). Tento výklad ide tým smerom, že o Bohu sa nedá nič povedať bez jeho prítomnosti, čiže dá sa s ním hovoriť iba  modlitbou (= úkonom klaňania sa mu) (Cantalamessa, 81). Po tomto volá aj Ježiš v evanjeliu: žiada obrátenie človeka k Bohu; žiada, aby človek uveril a klaňal sa Bohu! Takéto klaňanie sa mení aj človeka. Vyjadrujú to tieto dve tvrdenia. Jeden tvrdí: „zanechal by som nerestí, keby som mal vieru“ a druhý mu odpovedá: „vieru by si mal, keby si zanechal neresti“ (Pascal).

Požehnanú pôstnu nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: fpccwakefield.org

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.