Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. marec 2019

Ako sa mení Poľsko: vznik a dôsledky Európskej koalície

Ako sa mení Poľsko: vznik a dôsledky Európskej koalície

Patrí sa zaznamenať, že v Poľsku sa udialo pár politických zmien, ktoré budú mať dôsledky. Pred májovými eurovoľbami vznikla Európska koalícia, ide o koalíciu 5 strán od stredu doľava (Občianska platforma, SLD, PSL, Nowoczesna, Zelení), ide o pomerne prelomový krok, keďže súčasťou koalície je strana, ktorá je jedným z dedičov Solidarity a Únie slobody – liberálna Občianska platforma, spolu s dedičom poľskej komunistickej strany, dnešné SLD.

Proti Európskej koalícii stojí blok vedený PiS s niekoľkými ministranami s názvom Zjednotená pravica, treťou silou je nové hnutie Jar, ktoré vedie Robert Biedroň, nasleduje ho Kukizova strana, ktorá drží skôr stranu Kaczynského.

V poslednom prieskume pre denník Rzeczpospolita vedie stále PiS (Zjednotená pravica) so 40 percentami, tesne nasledovaný Európskou koalíciou s 38 percentami, Biedroňovo hnutie je tretie so 7 percentami, Kukiz má 5 percent. Voliči sú teda rozdelení presne pol na pol. PiS stále vedie, ako píšu noviny, ale už nedominuje.

Biedroň ťaží zo zjednotenia širokého frontu od stredu doľava, ponúka totiž oveľa väčšiu dávku sociálno-ekonomického populizmu v kombinácii s témami progresívnej ľavice, sám vystupuje veľmi slušne a úctivo, čím sa tiež líši od ostro polarizovanej scény, jeho momentum ale trochu upadá (napriek podpore libmédií), potreboval by personálne posilniť, na čo potrebuje úspech v eurovoľbách, inak mu hrozí ďalší pokles. Kukiz bojuje o prežitie. Dva hlavné bloky sú zárukou ďalšej zostrenej polarizácie poľskej politiky. Riadne parlamentné voľby budú v Poľsku na jeseň tohto roku.

Foto: Nicolas Raymond/flickr.com

Odporúčame