Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. marec 2019

Čína je krok od rozdelenia Európy

Čína je krok od rozdelenia Európy

Gideon Rachman napísal vo Financial Times dôležitý postreh: Taliansko je krok od uzavretia dohody s Čínou a podpísania tzv. memoranda o porozumení v tzv. Novej hodvábnej ceste (Belt and Road Initiative), bolo by tak prvou krajinou G7, ktorá by sa spojila s Čínou proti línii, ktorú reprezentuje USA. Koncom mesiaca je naplánovaná cesta čínskeho prezidenta do Talianska.

Obava, samozrejme, je, že Číňania majú ambíciu prepojiť Áziu s Európu a rozdeliť tak transatlantické spojenectvo slobodných štátov, ďalej oslabiť Západ. Ide tu nielen o veľké investície Číny do západných ekonomík (napr. do prístavov) či veľký čínsky trh, bez ktorého si západné firmy nevedia predstaviť existenciu, ale aj technologickú rivalitu, kde môže mať Čína pred Západom aj prevahu. Dôkazom je prebiehajúci zápas o Huawei a technológiu 5G.

Trump sa snaží Čínu čiastočne izolovať, bol už úspešný pri rokovaniach s Kanadou a Mexikom, ktoré sa pridali k USA, aj Japonskom a Austráliou, dôležitá bude ale Európa. Nemecký obchodný štát je od čínskeho trhu závislý, Británia sa po brexite obáva, ako dokáže obhájiť svoje obchodné záujmy, ak by súčasne viedla aj obchodný spor s Čínou. Všetka pozornosť sa práve otáča na Taliansko. Niekde v pozadí tleje varovanie Henry Kissingera, že Európa si bude musieť vybrať, či chce s čínou spor alebo skončí ako čínsky apendix.

Foto: TASR/AP

Odporúčame