Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. marec 2019

Andrej Danko si opäť dupol. Čo NATO Lajčák, Bugár a Pellegrini?

Andrej Danko si opäť dupol. Čo NATO Lajčák, Bugár a Pellegrini?

Ministerstvo obrany, vedené nominantom SNS Petrom Gajdošom, odmietlo ponuku Spojených štátov prispieť sumou 105 miliónov dolárov na modernizáciu slovenských vojenských letísk Kuchyňa a Sliač. Z tejto informácie sa môže vyvinúť zásadný spor na našej politickej scéne.

Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo neobvykle ostrým vyhlásením. Počínanie ministerstva obrany zaregistroval rezort diplomacie „s prekvapením“. Rezort obrany dohodu s Američanmi údajne odmietol bez toho, aby to s kýmkoľvek konzultoval. Hovoríme tu o dvoch ministerstvách tej istej vlády!

„Ide pritom o zásadné rozhodnutie, ktoré má ďalekosiahle zahraničnopolitické a bezpečnostné dôsledky,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva zahraničia. „SR by bola jedinou členskou krajinou NATO, ktorá odmietla takúto dohodu, čo nemôže nevyvolať otázky o dôveryhodnosti našej krajiny v očiach partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie. Ministerstvo nezaznamenalo, že by došlo k ohrozeniu suverenity tých členských štátov NATO, ktoré podobnú dohodu s USA uzavreli.“

Síce ministerstvo obrany straší, že dohoda s Američanmi ohrozuje slovenskú suverenitu a mohla by viesť k rozmiestneniu amerických vojakov na našom území, no rezort diplomacie namieta, že išlo len o rámcovú dohodu: „Rokovania o dohode neboli ukončené a závisí od slovenskej strany, aká bude jej finálna podoba.“

Zaujímavosťou je, že v minulosti sa už používali americké peniaze na modernizáciu slovenských obranných kapacít. Sám premiér Peter Pellegrini dnes spomenul menovite práve letisko Sliač. Tých momentov však bolo viac, no nerobila sa na nich stranícka agitka. V každom prípade, k zriadeniu americkej základne nikdy nedošlo. Naproti tomu sa nám po letiskách pohybuje ruský personál, ktorý servisuje naše Migy.

SNS sa tvári, že peňazí na modernizáciu letísk máme doma nadostač. V skutočnosti je naša armáda notoricky podfinancovaná a zdroje spojencov z NATO by sa nám mohli zísť. Nevraviac, že Američania sú otvorení tomu, aby práce samotné realizovali slovenské firmy.  

Gesto rezortu obrany by sa s trochou nadsadenia dalo prirovnať k odmietnutiu Marshallovho plánu Československom v lete 1947. Akurát vtedy sa to udialo na základe priameho nátlaku zvonku – z Moskvy. Dnes ide o výsledok vrtochu Andreja Danka.

Zdá sa, že predseda SNS sa začína vážne zahrávať s naším geopolitickým ukotvením a ťahať nás kamsi do postsovietskeho priestoru. Zaráža pritom, že je to Danko, kto sa dokáže vyhrážať odchodom z koalície, no od strany Most-Híd, ktorá v tejto vláde chcela strážiť západnú civilizačnú príslušnosť Slovenska, pri takejto zásadnej otázke nič podobné nezaznelo.  

Ak Béla Bugár, Miroslav Lajčák a Peter Pellegrini nedokážu zastaviť Andreja Danka ani len v otázke spochybňovania našej príslušnosti k NATO, možno je čas, aby táto vládna garnitúra skončila.

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) počas rokovania 40. schôdze NR SR 30. januára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Odporúčame