Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. február 2019

Milujte svojich nepriateľov

Milujte svojich nepriateľov

Na 7. nedeľu v cezročnom období (24. 2. 2019) zaznieva v evanjeliu Ježišov imperatív: milujte aj svojich nepriateľov (Lk 6,27-38). Tento Ježišov imperatív považujem za zásadnú črtu Ježišovho evanjeliového posolstva: je to posolstvo kresťanskej lásky! A poriadne radikálnej.

(1) Toto posolstvo sa vymedzuje proti všetkému násilnému, čo chce „stvoriť“ raj už na tejto zemi. A súvisí to aj s tým, ako pochopíme Ježiša, za akého Spasiteľa ho máme. Napr. v 70. rokoch minulého storočia vznikla tzv. teológia oslobodenia, ktorá vychádzala z historického kontextu biedy a chudoby a poňala Ježiša ako osloboditeľa chudobných (od bohatých). Nenapísal Benedikt XVI. dielo „Ježiš Nazaretský“ preto, že správne pochopenie Ježiša je pre kresťanov kľúčom k nášmu správnemu kresťanskému spôsobu života?

(2) Áno, imperatív milovať aj nepriateľov je posolstvom radikálnej kresťanskej lásky. Kristus nevybudoval na zemi raj, ale skončil ako Ukrižovaný. Tu opäť musím spomenúť, že od fenoménu smrti začína svoje teologické uvažovanie Joseph Ratzinger (Úvod do teológie), svoje filozofické uvažovanie Michael Novak (Boha nikto nevidí) a iní.

(3) To neznamená ponechať priestor násiliu a nespravodlivosti! V skutočnosti to znamená postaviť proti násiliu a nespravodlivosti samého seba. Ale je to možné bez nádeje na večný život, bez lásky a viery v Boha? Odpovedzte si sami...

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: biblia.rimkat.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.