Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. február 2019

Okrúhle skautské výročia

Okrúhle skautské výročia

Tri dvojky v dátume (22. 2.) každoročne pripomínajú všetkým skautom deň narodenia zakladateľa lorda Baden-Powella (1857) a tiež jeho manželky Olave (1889, vekový rozdiel medzi týmito manželmi bol naozaj takýto nezvyčajne veľký). Presne dnes teda uplynulo od narodenia Olave Baden-Powellovej okrúhlych 130 rokov. O to väčší dôvod majú skauti, zvlášť dievčatá, na oslavu tzv. World Thinking Day alebo Dňa sesterstva, ktorý sa tradične slávi na narodeniny Baden-Powellovcov. Je to dobrá príležitosť stretnúť sa, nadviazať kontakty so skautkami z iných miest či štátov alebo sa zapojiť do medzinárodných aktivít pripravených špeciálne na tento deň. Tohto roku je témou zamyslenie sa nad službou a pomocou, ktorú skautky môžu poskytnúť komunitám, v ktorých žijú. Rovnako má byť tento deň aj o uvedomení si vlastného vplyvu na spoločnosť a možnosti vniesť do nej niečo nové a pozitívne.

Rok 2019 prináša slovenským skautom ešte jedno okrúhle výročie: 100 rokov od vzniku prvých slovenských skautských oddielov. Tie boli založené na jar 1919 v Žiline a v Bratislave, teda krátko po tom, ako na území ČSR profesor Antonín Benjamín Svojsík vytvoril zjednotenú skautskú organizáciu „Svaz junáků – skautů Republiky Československé“.

Prvý skautský oddiel na území Slovenska vznikol o 6 rokov skôr v Komárne, keďže sme však boli súčasťou Uhorska, tento oddiel bol maďarský.

 

Na obrázku manželia Baden-Powellovci, www.playbuzz.com

Odporúčame

Papierový kráľ (R.I.P.)

Papierový kráľ (R.I.P.)

Príbeh nenápadného architekta Richarda Vyškovského, ktorý počas totality naučil tisícky detí, aké to je postaviť si svoj vlastný svet. (Doplnené: R. Vyškovský zomrel 1. augusta 2019)