Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. február 2019

Martina Navrátilová je vraj hlboko transfóbna. Naozaj?

Martina Navrátilová je vraj hlboko transfóbna. Naozaj?

Martina Navrátilová napísala pre britský denník Times text o tom, že nechať súťažiť mužov so ženami v športe, ak si zmenia meno a berú hormóny súvisiace so zmenou gender-identity, je neférové. Už predtým napísala tweet: „Nemôžete sa len tak vyhlásiť za ženu a mať možnosť súťažiť proti ženám. Musia existovať nejaké štandardy a keď má niekto penis a chce súťažiť ako žena, takémuto štandardu nezodpovedá.“

Týždenník Echo píše, že za tento postoj čelí známa lesbička Navrátilová tvrdej kritike, bola vylúčená z LGBT spolku, odvolali ju z pozície ambasádorky LGBT atlétov, jej názor bol označený za „znepokojujúci, zvrátený a hlboko transfóbny,“ všetko to sumarizuje Guardian.

O LGBT témach nepíšem, ale tentoraz urobím výnimku. Mám totiž k téme čo dodať.

Bolo to v polovici októbra minulého roku, keď som sa vďaka maďarským priateľom mohol spoznať s Rogerom Kaplanom, Roger je netradičný autor, píše pre pro-trumpovský Spectator v Amerike, píše trochu o politike a Blízkom východe, ale jeho najlepšie texty sú o tenise. Sám stále tenis hrá, napriek vysokému veku. O tenise vie hovoriť s takou vášňou a zanietením, až to núti poslucháča zmeniť pohľad na tento šport.

Jedna z vecí, o ktorej mi vtedy hovoril, bola, že to, či je alebo nie je niekto lesbou, nehrá v tenise rolu, je to vedľajšie. To, čo ale význam má, je rozdiel medzi ženským a mužským tenisom, ten rozdiel je taký veľký, vraví, že „ženy a muži hrajú tenis inak, je to v podstate v ich podaní iný šport“. Chcel som počuť dôkaz, tak mi hovoril o niekoľkých zápasoch medzi ženami a mužmi, kde napr. hráč z druhej stovky rebríčka ATP bez problémov porazil Serenu Williamsovú.

Myslím, že je zrejmé, čo chcela Navrátilová povedať. Ak to niekomu pripadá škandalózne, chce kvôli ideológii zničiť ženský šport.

Foto: Martina Navrátilová na US Open v roku 2010, autor: robbiesaurus/flickr.com

Odporúčame