Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. február 2019

Blahoslavený, kto sa spolieha na Pána

Blahoslavený, kto sa spolieha na Pána

Obsahom Evanjelia 6. nedele v cezročnom období (17. 2. 2019) sú Ježišove blahoslavenstvá v Lukášovej verzii (Lk 6,17.20-26). Ježiš štyri razy povedal, kto sú to blahoslavení, a štyri razy povedal: beda vám...

(1) Podľa niektorých výkladov kľúčovým je štvrté blahoslavenstvo (J. Kodell, str. 50). To znamená, že nestačí byť chudobným, hladujúcim, plačúcim a nenávideným, ale kto je takým pre „meno Syna človeka“, ten je skutočne blahoslaveným!

(2) Trochu iný výklad nám poskytuje nedeľné prvé čítanie. Je to text z proroka Jeremiáša (Jer 17,5-8). Podľa Jeremiáša je „požehnaným“, čiže blahoslaveným, človek, ktorý sa spolieha na Pána a Boh mu je oporou. A „zlorečeným“ človek, ktorý sa spolieha na človeka a ktorý človeka, nie Boha, považuje za svoju oporu.

(3) Zaujímavý výklad podáva cirkevný spisovateľ Origenes: blahoslavenstvá nie sú len učením, nie sú len slovami, ale sú osobou, ktorou je sám Ježiš Kristus. On sám svojím životom potvrdil, aký človek je skutočne pred Bohom blahoslavený: „Blahoslavený, kto sa na mne nepohorší“ (Lk 7,23).

Zrnko duchovnej múdrosti: nech nám Pán dá schopnosť, aby sa jeho blahoslavenstvá stali aj našimi.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: michaelfoust.com

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.