Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. február 2019

Guvernér Virgínie čelí výzvam na odstúpenie pre rasistickú fotku

Guvernér Virgínie čelí výzvam na odstúpenie pre rasistickú fotku

Guvernér Virgínie Ralph Northam čelí veľkému tlaku na odstúpenie. Nie je to však pre jeho obhajobu potratov v neskorom štádiu tehotenstva, ale kvôli novoobjavenej fotografii zo školskej ročenky z roku 1984, na ktorej je pravdepodobne jedným z dvoch zobrazených študentov v maskách černocha a člena rasistického Ku Klux Klanu.

Northam v piatok najprv priznal, že je jedným z tejto dvojice, a za fotografiu sa ospravedlnil, no v sobotu vyhlásil, že sa na fotografii nenachádza a že neodstúpi.

K rezignácii ho medzitým vyzvali viaceré černošské organizácie, mimovládne inštitúcie, mnohé zložky jeho Demokratickej strany vrátane jej šéfa Toma Pereza či Kamala Harrisová, Kirsten Gillibrandová a Cory Booker, o ktorých sa hovorí ako o demokratických kandidátoch v budúcoročných voľbách na prezidenta USA.

Paradoxom je, že výzvu na Northamovo odstúpenie vydala aj propotratová spoločnosť Planned Parenthood, ktorá v minulosti podporila jeho kampaň takmer 2 miliónmi dolárov. Prezidentka spoločnosti Leana Wenová v stanovisku uviedla: „Ako najväčší poskytovateľ starostlivosti o reprodukčné zdravie v krajine máme zodpovednosť brániť všetkých pacientov. (...) Nie je tu miesto pre rasistické skutky a vyjadrovanie guvernéra Ralpha Northama. Svoju funkciu musí zložiť.“ 

Viacero komentátorov však upozorrnilo na obrovské pokrytectvo stanoviska, pretože samotná zakladateľka Planned Parenthood Margaret Sangerová nie že by bola vyfotografovaná s rasistickým kostýmom, ale členom Ku Klux Klanu priamo prednášala a učila ich, ako kontrola pôrodnosti povedie k vyššej rasovej čistote. Patrila medzi najhlasnejších propagátorov rasovej segregácie a prvotná činnosť Planned Parenthood smerovala práve na obmedzenie pôrodnosti „zaostalej černošskej rasy“. Sangerová je pritom v pro-choice kruhoch dodnes považovaná za hrdinku „boja za ženské práva“.

Na snímke je strana školskej ročenky z roku 1984 s fotografiami terajšieho guvernéra amerického štátu Virgínia Ralpha Northama. Northam sa údajne nachádza na fotografii (vpravo), na ktorej je on a ďalšia osoba v rasistickom oblečení na večierku. Northam, ktorý sa ujal funkcie pred rokom, uviedol, že post guvernéra neopustí. Foto: TASR/AP

Odporúčame