Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. február 2019

V USA sa ročne vykoná až 8-tisíc potratov po 20. týždni tehotenstva. Väčšinou nie zo zdravotných dôvodov

V USA sa ročne vykoná až 8-tisíc potratov po 20. týždni tehotenstva. Väčšinou nie zo zdravotných dôvodov

Potraty v neskorom štádiu tehotenstva sú v USA síce relatívne zriedkavé, no stále ich je veľmi veľa. V článku v National Review píše David French, že podľa Centier na kontrolu a prevenciu chorôb bolo v USA v roku 2015 vykonaných celkovo 638 169 legálnych potratov (od roku 2006 ich počet klesol o 24 %). Pritom 91,1 % z nich sa v roku 2015 vykonalo v prvých 13 týždňoch tehotenstva, 7,6 % pripadá na 14. až 20. týždeň a „iba“ 1,3 % tvoria potraty v 21. až 40. týždni tehotenstva. Vzhľadom na celkový počet to však predstavuje viac ako 8-tisíc potratov v neskorom tehotenstve ročne.

French následne pripája aj prieskum dôvodov, pre ktoré sa matky rozhodujú pre potrat v tomto období. Prieskum medzi ženami, ktoré takýto zákrok podstúpili, vypracoval propotratový Guttmacherov inštitút, teda sa od neho nedá očakávať prípadné skreslenie v prospech pro-life hnutia. Podľa tohto prieskumu sa až 80 % žien rozhodlo pre potrat v tomto období nie pre zdravotné poškodenie dieťaťa alebo pre ohrozenie života matky. Hlavných päť typov žien sú matky, ktoré vychovávajú deti samy, sú v depresii alebo berú zakázané látky, sú v konflikte s mužským partnerom alebo zažívajú domáce násilie, mali problém s prístupom alebo sú mladé prvorodičky.

Všetko sú to, samozrejme, ťaživé situácie, keď žena potrebuje všemožnú podporu. Ale dieťa v tomto štádiu vývinu má pri dnešnej úrovni medicíny napr. možnosti prežitia mimo maternice. Čo je radikálne iné riešenie ako jeho zabitie.

„Takáto je realita neskorého potratu v Amerike,“ píše French. „Nepochybne, stáva sa, že ide o trýznivé rozhodnutie uprostred krizy, v ktorej je vážne ohrozené zdravie matky alebo dieťaťa. No nie je to pravidlom. Je priveľa príležitostného zabíjania, priveľa krutých rozhodnutí a aj väčšina Američanov, ktorí podporujú potratové práva, sa odvracia od hrôz takejto procedúry. (...) Potláčanie najhorších impulzov neskorých potratov nie je skutkom pohŕdania ženami, ale skutkom milosrdenstva pre dieťa, ktoré je inak odsúdené na smrť.“

Ilustračné foto: republica.com

Odporúčame