Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. február 2019

Trhliny boja proti korupcii v Progresívnom Slovensku

Trhliny boja proti korupcii v Progresívnom Slovensku

Firma Monogram Technologies, ktorej spoluvlastníkom je zakladateľ Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, podľa Aktuality.sk dodávala štátu predražené služby. Po niekoľkoročnej práci na téme s tým dnes prišiel jeden z členov investigatívneho tímu, ktorý vedie Marek Vagovič.

Aktuality.sk v článku upozorňujú na podozrivú dodávku vedeckých zariadení a príslušenstva pre Žilinskú univerzitu za 2,5 milióna eur, ktorá bola zrealizovaná v roku 2014. Viaceré časti zákazky vychádzajú pri porovnaní s trhovými cenami veľmi predražene. Spoločnosti Monogram Technologies v tendri konkurovala firma Anext, pričom však ponuky oboch firiem majú viaceré podobnosti, čo nasvedčuje dohode oboch zúčastnených firiem, teda by išlo o tzv. kartelovú dohodu.

Firma Anext sa podľa Aktuality.sk spája s exministrom financií za SMER Jánom Počiatkom aj s oligarchom Jozefom Brhelom. 

Ivan Štefunko sa pre Aktuality.sk vyjadril, že ako menšinový akcionár nemá prístup ku všetkým podkladom ani vplyv na vyvodenie zodpovednosti voči vedeniu firmy. Podobným spôsobom reagoval aj po zverejnení článku na svojom facebookovom profile.

Vzhľadom na protikorupčný charakter Progresívneho Slovenska je kauza hodná pozornosti.

Foto: Líder hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko (druhý sprava) s ďalšími členmi pred zaregistrovaním hnutia v budove Ministerstva vnútra SR na Drieňovej ulici 13. novembra 2017 v Bratislave. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Odporúčame