Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. december 2015

O čom bude hovoriť prezident?

O čom bude na Nový rok v svojom prejave hovoriť prezident Kiska? Kedysi na konci kampane ešte pred jeho zvolením som napísal text, kde som vyjadril nádej, že prezident by mohol krajinu inšpirovať svojím príbehom: chodiť po mestečkách a dedinách a oslovovať slovenských podnikateľov a bohatých ľudí, aby si všímali svoje okolie: školy či škôlky, ktoré potrebujú nové okná, námestia či parky, kde chýba socha alebo lavička, chudobnejšie rodiny, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť zaplatiť svojim deťom školský lyžiarsky výlet či kvalitnejšie zimné oblečenie. A pomáhať. Keby im to povedal prezident, veľa by sa mohlo zmeniť.

 

Uznávam, bol to tak trochu môj sen. A, žiaľ, zostáva nenaplnený. Prezident totiž po Slovensku cestuje málo, ako ma upozornili primátori niektorých väčších miest, dokonca mimoriadne málo. A radšej ako chudobným sa venuje úspešným. Tak trochu nevyužitá príležitosť. O pár rokov si totiž viacerí z nás položia otázku, čím vlastne Andrej Kiska poznačil našu krajinu?

 

Neviem ako iní, ale ja od vás, pán prezident, čakám viac. Viem, že nie ste mužom prejavov, a nijako mi to nevadí, sú aj dôležitejšie veci ako štylistika a rétorika. Ale novoročný prejav je predsa len príležitosť, ako nastoliť spoločensky vážnu tému. Osloviť bohatšie Slovensko, aby si všímalo chudobnejšiu polovicu, a ľudí, ktorí pred ňou klopia zrak, nedokáže hocikto. A najmä, nie každého sú títo ľudia ochotní si aj vypočuť.

Odporúčame