Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. január 2019

Ženám sa v populistických stranách darí

Ženám sa v populistických stranách darí

Britský Guardian si všimol zaujímavú vec, mnohým ženám sa darí vo vedení populistických strán, už nejde len o Marine Le Penovú, Alice Weidelovú (na obr.) z Alternatívy pre Nemecko, Giorgiu Meloniovú, líderku Talianskych bratov, Piu Kjærsgaardovú z Dánskej ľudovej strany či Siv Jensenovú, nórsku ministerku finanicií z tamojšej Strany pokroku, žien je prekvapivo veľa vo francúzskom hnutí žltých viest či v radoch Pegidy vo východnom Nemecku. Naša časť Európy trošku zaostáva, pravda.

Čím to je?

Guardian tému pootvoril, ale nie celkom dotiahol. Dočítate sa veľa o gender-gape, rovnosti, LGBT a kritike islamu či sociálnych a rodinných témach, ale chýba presvedčivejší záver. Občas sa miešajú veci, ktoré by sa miešať nemali, v skutočnosti však text ukazuje, že západoeurópske protest-strany reprezentujú pomerne dosť tém, ktoré trápia bežnú pracujúcu triedu, ženy s deťmi alebo ženy, ktoré vidia aj iné ako ekonomické dosahy vyššej imigrácie.

Boli časy, keď bolo vyššie zastúpenie žien veľkou liberálnou témou, spomínam si, ako raz jeden môj známy analytik jednu liberálnu kolegyňu posmeľoval, aby po ktorýchsi voľbách ocenila, že najvyššie percento žien má v klube KDH. Neodhodlala sa na to. Nuž, časy sa menia...

Foto: wikimedia

Odporúčame