Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. január 2019

Výmena tenisovej generácie? Ešte si musíme počkať

Výmena tenisovej generácie? Ešte si musíme počkať

„Nazvali ste ma veteránom?“ reagoval s úsmevom ešte minulý týždeň v jednom z rozhovorov neskorší víťaz Australian Open Novak Djokovič. Moderátor mu totiž vymenoval viacero mladých hráčov, ktorí sa na turnaji dostali minimálne do 3. kola alebo ešte ďalej. 

Najvýraznejšie sa presadili 20-ročný Grék Stefanos Tsitsipas, ktorý v osemfinále nečakane zdolal Rogera Federera, a 24-ročný francúz Lucas Pouille. Obaja nakoniec postúpili medzi najlepšiu štvoricu prvého grandslamu sezóny. Práve po víťazstve mladíka Tsitsipasa nad o 17 rokov starším Rogerom Federerom sa začali silno ozývať hlasy o výmene generácií vo svetovom tenise.

Finalisti turnaja Rafael Nadal a Novak Djokovič (ktorí v semifinále zdolali Tsitsipasa, resp. Pouillea) však naplnenie týchto predpovedí odďaľujú. Je pravda, že medzi tenisovú elitu sa postupne predierajú viacerí talentovaní hráči, z ktorých sa v nej môžu niektorí čoskoro usadiť natrvalo, no prelomiť dominanciu fenoménov ako Djokovič, Nadal či Federer bude ešte nejaký čas trvať. Ani o jednom z troch menovaných sa totiž nedá povedať, že by s pribúdajúcim vekom strácal na svojej výkonnosti či hernej kvalite. 

Naopak, najmä Djokovič s Nadalom ukazujú, že majú stále chuť prekonávať svoje limity a zdokonaľovať svoju hru. Kým udržia jej úroveň tak vysoko, ako to predviedli za posledné dva týždne v Austrálii, mladí tenisoví borci to budú mať nesmierne ťažké, aby ich z vrcholu v blízkom období zosadili.

Foto: Srbský tenista Novak Djokovič a Španiel Rafael Nadalpred finálovým zápasom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. (TASR/AP)

Odporúčame

V Česku zaznamenali najnižší počet svadieb za 100 rokov

V Česku zaznamenali najnižší počet svadieb za 100 rokov

„Obyvatelia Česka uzavreli v priebehu prvého štvrťroku tohto roka 3500 sobášov, čo bolo takmer o 600 menej než rok predtým. K nižšiemu počtu sobášov prispel hlavne mesiac marec, počas ktorého bola možnosť uzavrieť manželstvo obmedzená epidemiologickými opatreniami," uviedol Český štatistický úrad.