Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. december 2015

Bezákov nový začiatok

Bezákov nový začiatok

Po tomto rozhovore Roberta Bezáka pre denník SME je už zrejmé, že medzi odvolaným arcibiskupom a Rímom nedôjde k nájdeniu spoločného riešenia a Robert Bezák sa budúci rok vydá vlastnou cestou. Hoci sa pápež František s Bezákom v apríli osobne stretol a prisľúbil mu pomoc, a rovnako aj minulý mesiac počas stretnutia so slovenskými biskupmi mu dal najavo, že mu záleží na tomto prípade, Robert Bezák vo vianočnom rozhovore s Máriou Vrabcovou netajil sklamanie z prístupu Františka: „(...) Z pohľadu Vatikánu sú dôležitejšie globálne témy: klimatické zmeny, svetový mier a chudoba. Problémy jeho priamych podriadených, ako som aj ja, môžu prísť na rad, až keď sa toto všetko vyrieši. A pritom je vraj pre cirkev dôležitý každý človek.“

 

Už sa asi nikdy presne nedozvieme, čo sa naozaj presne stalo. V apríli krátko po stretnutí pápeža s Bezákom český kardinál Miloslav Vlk, ktorý stretnutie sprostredkoval a bol na ňom prítomný, hovoril, že pápež Bezáka morálne rehabilitoval. Vlk tiež vyjadril presvedčenie, že Bezák onedlho dostane biskupskú funkciu vo svete alebo priamo vo Vatikáne. Súčasne kardinál novinárke Vrabcovej z denníka SME opísal tajuplné okolnosti, za ktorých sa napokon Bezák dostal k pápežovi – keď som to vtedy čítal, neveril som vlastným očiam, Vlkova ostrá kritika Vatikánu krátko po úspešnom stretnutí pápeža s Bezákom sa mi zdala viac než kontraproduktívna.

 

Vlk sa neskôr od rozhovoru dištancoval, vraj nevedel, že hovorí s novinárkou (čím zas veľmi prekvapil samotnú Vrabcovú), neskôr sa od Vlkovej interpretácie stretnutia dôrazne dištancoval aj Vatikán. Nevieme, čo si o tomto všetkom pomyslel pápež František, je však očividné, že český kardinál síce dostal Roberta Bezáka k pápežovi, ďalej mu však viac uškodil než pomohol.

 

Úsilie odvolaného arcibiskupa o rehabilitáciu vnútri Cirkvi sa posledným rozhovorom v denníku SME skončilo. Vstupujeme do nového roka a Robert Bezák do celkom novej kapitoly svojho života. 
  

Odporúčame