Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. január 2019

Halík dostal napomenutie od svojho biskupa

Halík dostal napomenutie od svojho biskupa

Český kňaz Tomáš Halík bol v novembri minulého roku formálne napomenutý svojím biskupom – kardinálom Dukom. Napomenutie bolo oficiálne publikované v Acta Curiae Archiepiscolapalis Pragensis 15. januára tohto roku.

Výčitka znie: „Kardinál Dominik Duka OP uložil dne 12. 11. 2018 pod čj. S/2018/481 napomenutí Mons. prof. PhDr. Tomáši Halíkovi, Th.D., Dr. h. c., a to za jednání podle kán. 1339 § 1 CIC. Napomenutí se ukládá tomu, kdo je ve velmi blízké příležitosti k spáchání skutku proti církevní kázni. Arcibiskup pražský uložil napomenutí za mediální vystupování, ve kterých Mons. Halík napadal stanoviska k různým aspektům veřejného života vydaná arcibiskupem pražským, popř. Českou biskupskou konferencí,“ tento úryvok dnes zverejnili Lidové noviny, kam Halík dlhodobo prispieva.

Halík v texte na stránke novín reaguje, že za svoje postoje sa dočkal uznania a podpory, proti kroku acibiskupa Duku sa však nevzoprie, nepodá protest a nebude žiadať jeho zrušenie. V komentári naznačil aj dva pokusy o zmierenie, prvý bol odkazom na konflikt s komunistami kvôli reštitúcii cirkevného majetku a nepotrebnosti sporov vnútri Cirkvi, v druhom povedal, že tak ako on nie je žiadny „vítač“ imigrantov, kardinál Duka nie je Okamura. Či to však bude znamenať aj jemnejší tón a viac rešpektu od Halíka v budúcnosti, je otázka. Pripomeňme nielen jeho kritiku kázne prof. Piťhu, ku ktorej sa vracia aj v texte v LN, kde mu mala dať polícia de facto za pravdu, ale aj jeho nevkusné komentáre z minulosti, v ktorých hovoril o „telnatom prelátovi“ a podobne.

Je dobre, že kardinál Duka kňaza Halíka napomenul, rovnako ako je dobre, že spor viedol formálne na úrovni a nesiahol k žiadnemu revanšu či osobným poznámkam.

Foto: flickr.com

Odporúčame