Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
19. január 2019

Zázrak manželstva

Zázrak manželstva

Obsahom evanjelia 2. nedele v cezročnom období (20. 1. 2019) je príbeh svadby v Káne Galilejskej, kde Ježiš, na prosbu svojej matky Márie, premenil vodu na víno (Jn 2,1-11). 

(1) Manželstvo medzi mužom a ženou je zázrakom. Ba viac, ako pripomína evanjelista sv. Ján, je počiatkom ďalších zázrakov (Jn 2,11). Či nie je ďalším zázrakom v láske splodené a narodené dieťa? V láske a vzájomnej manželskej pomoci prežitý každý deň? Nie, tento príbeh nie je len o premenení vody na víno, ale o Ježišom duchovne premenenej a zušľachtenej ľudskej prirodzenosti (Vanhoye, 912).

(2) Príbeh v Káne sa dá vykladať aj na konkrétnom príklade kresťanských manželov. Napríklad v okruhu pôsobenia apoštola Pavla sa objavujú Akvilus a Priscilla ako manželia. V ich dome sa schádzali kresťania, aby počúvali Božie slovo a slávili Eucharistiu (1Kor 16,19). Svoj dom premenili na „domáci kostol“ (Ravasi, 256). Aj to je spôsob, ako sa manželstvo môže stať znakom miesta, kde prebýva Boh a kde je život službou Bohu.

(3) Nedá sa vynechať eucharisticko-eschatologický výklad. Ježiš premenil vodu na víno a potom víno na svoju krv, na Eucharistiu. Aj manželstvo je zamerané na vyššie, nie iba pozemské zámery a ciele. Preto je manželstvo sviatosťou: je účinným znakom, ktorý posväcuje život manželov a pripravuje ich na život v nebi. Lebo aj keď manželstvo trvá iba do smrti, sv. Ambróz sa modlí takto: „Pane, neoddeľ nás po smrti od tých, ktorých sme na tomto svete milovali.“

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: www.svetevity.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.