Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. január 2019

Večný Berlusconi bude onedlho europoslancom

Večný Berlusconi bude onedlho europoslancom

Politicky nesmrteľný Silvio Berlusconi, ktorý tento rok oslávi 83. narodeniny, dnes oznámil, že bude kandidovať do eurovolieb na čele kandidátky Forza Italia. Svoje vyhlásenie načasoval dobre, práve dnes si talianske médiá pripomínajú, ako Berlusconi presne pred 25 rokmi vstúpil do politiky a následne prvýkrát vyhral voľby. Berlusconi tvrdí, že tak ako v roku 1994 vyšiel do boja s komunistami, aj teraz chce zmeniť vládu, v ktorej je zastúpené nekompetentné Hnutie piatich hviezd.

Do minulého roka mal Berlusconi zákaz zastávať verejný úrad, keďže v roku 2013 bol odsúdený za daňové trestné činy. Kvôli tomu sa ešte nemohol zúčastniť na parlamentných voľbách v marci, o pár mesiacov bol tento zákaz zrušený, odvtedy je Berlusconi "candidabile".

Silvio Berlusconi, muž večných návratov, tak bude čoskoro sedieť v europarlamente, no jeho Forza Italia aj tak zrejme veľa vody nenamúti, už je iba jeho vyblednutým pomníkom.

Talianske eurovoľby však naozaj môžu otriasť koaličnou vládou Hnutia piatich hviezd a Ligy: Matteo Salvini, líder antiimigračnej Ligy a minister vnútra, totiž mieri k svojmu triumfu, kým päťhviezdičkárom hrozia nemalé straty. Už mesiace strácajú dych, pretože neuveriteľne aktívny Salvini svojimi populárnymi témami aj mediálnou všadeprítomnosťou obsadil celý verejný priestor.

Talianski komentátori špekulujú, že ak v eurovoľbách jasne triumfuje Salvini, pri svojej komunikatívnej zručnosti si nájde dôvod, aby vyvolal konflikt s koaličným partnerom a vynútil si predčasné voľby. Ak by v nich triumfoval tak, ako tomu napovedajú prieskumy, stal by sa novým talianskym premiérom. Na to by potreboval aj spojenectvo s menšími pravicovými stranami vrátane Berlusconiho. 

Berlusconimu sa tak môže splniť sen, že vyženie z vlády Hnutie piatich hviezd a jeho strana sa opäť dostane k podielu na moci. Ale už sotva bude mať na tom zásluhu on, pretože Taliansko roku 2019 leží pri nohách Matteovi Salvinimu. 

Odporúčame