Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. január 2019

Ježišov krst

Ježišov krst

V nedeľu (13. 1. 2019) je sviatok krstu Pána. Evanjelium je o tom, že Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša v rieke Jordán (Lk 3,15-16.21-22).

(1) Ježišov krst je dôkladne zachytený v evanjeliách, ale v rímskom liturgickom kalendári sa k tejto udalosti neviazal nijaký sviatok. Až v roku 1955 Kongregácia obradov nariadila pripomínať si „krst nášho Pána Ježiša Krista“ (Nadolski, I., 109).

(2) Patrí sa položiť si otázku: načo sa Ježiš dal pokrstiť, keď krst nepotreboval? Ani ten Jánov nie! Benedikt XVI. to vysvetľuje anticipáciou kríža: „Celý význam Ježišovho krstu sa stáva zjavným až na kríži“ (Ježiš Nazaretský, I., 35). Voda krstu je symbolom i sviatostnou realizáciou smrti „starého človeka“ (= ponorenie) a zároveň symbolom očistenia, narodenia „nového človeka“ (= vynorenie). 

Zrnko duchovnej múdrosti: pre kresťana bez Kristovho kríža a zmŕtvychvstania nič nemá zmysel. 

Požehnanú nedeľu Pánovho krstu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: Krst Krista – Daniel Bonell

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.