Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. január 2019

Falošné štyri Slovenská Petra Zajaca

Falošné štyri Slovenská Petra Zajaca

Expolitik a literárny vedec Peter Zajac v novoročnom vydaní .týždňa píše, že v najbližších voľbách sa spolu stretnú štyri Slovenská. Prvé Slovensko má škaredú, koaličnú tvár, reprezentuje ho Fico, Danko, Pellegrini a Bugár. Druhé Slovensko je opozičné, reprezentuje ho Robert Mistrík (ktorého kampaň Zajacovi pripomína spupnosť SDKÚ, keď kandidovala v roku 2004 Kukana). Tretie Slovensko má podľa Zajaca „slovenskoštátovskú tvár“ Harabina a Kotlebu, no a potom je tu štvrté, slušné Slovensko, ktoré získalo svoju tvár v minuloročných protestoch, tvoria ho ľudia, ktorí vnímajú, že dnešnej opozícii chýba „spoločná línia“ či „tmel ako Andrej Kiska“. A toto štvrté Slovensko v prezidentských voľbách reprezentujú Zuzana Čaputová a František Mikloško.

Zamýšľať sa nad Slovenskom, jeho politicko-sociologickou podobou a klanmi je samo osebe užitočnou intelektuálnou činnosťou. Problémom tejto Zajacovej úvahy však je, že sa viac opiera o želanie či aktuálnu propagandistickú potrebu než o realitu krajiny, v ktorej žijeme.

Nielenže nežijeme v takto vymedzených Slovenskách (jedno slušné verzus tri viac či menej neslušné), ale aj jednotlivé Slovenská charakterizuje Peter Zajac so značnou svojvoľnosťou. Na masových desaťtisícových protestoch sa predsa nezúčastňovali ľudia jedného typu vybájeného štvrtého Slovenska, ktoré chce voliť Kisku, a nie Sulíka, Matoviča a pod. Rovnako je zvláštnou predstavou, že toto Slovensko v prezidentských voľbách reprezentujú Mikloško a Čaputová.

Prirodzenou Mikloškovou voličskou základňou sú kresťanskodemokratickí voliči, kým u Čaputovej sú to sympatizanti Progresívneho Slovenska. Obe tieto skupiny zaiste aj niečo spája, no niečo ich aj výrazne rozdeľuje, pričom svet Čaputovej je politicky aj sociologicky určite o niečo kompatibilnejší so svetom údajne „druhého Slovenska“ nezávislého kandidáta Mistríka.  

Trochu sa tu rozmáha neduh používať pojem „slušné Slovensko“ ako obušok proti tým, ktorí nepatria do mojej skupiny či klanu. Esejisti by však mali tomuto neduhu čeliť, nie ho priživovať.

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušnéSlovensko 16. novembra 2018 na Námestí SNP v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann 

Odporúčame