Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. január 2019

Svetový deň pokoja

Svetový deň pokoja

V prvý deň občianskeho roku (2019) si pripomíname okrem Bohorodičky P. Márie aj 52. svetový deň pokoja. Pápež František vydal 8. 12. 2018 k tomuto dňu svoje posolstvo pod názvom „Dobrá politika je v službe pokoja“. Obsah pápežovho posolstva si vyžaduje, aby sme tejto téme venovali pozornosť.

(1) Aká je podľa pápeža Františka politika, ktorá je „dobrá“? Taká, ktorá sa „realizuje na báze rešpektovania života, slobody a dôstojnosti každej jednej osoby“ /2/. Taká, ktorá je ovocím pokoja so sebou samým, pokoja s druhými ľuďmi, pokoja so stvorením /7/. Taká, ktorá nie je znetvorená neresťami politikov, ich osobnou neschopnosťou či pokrivenosťou verejných inštitúcií /4/. Taká, ktorej politici sú ľudsky cnostnými: spravodlivými, úprimnými, čestnými... /3/.

(2) Môže byť takáto politika reálna alebo je iba „zbožným želaním pápeža“? Ako odpoveď pápež František cituje 2x Sväté písmo a tvrdí, že šírenie pokoja je poslaním Ježišových učeníkov (Lk 10,5-6) a politici vždy môžu čerpať z Magnifikátu Márie: „Velebí moja duša Pána“ (Lk 1,50-55). A 1x cituje emeritného pápeža Benedikta XVI.: „Je to viac ako čisto politické úsilie“ (Láska v Pravde, 7). Arcibiskup Filadelfie Chaput to povedal takto: „Najväčšiu službu svojej vlasti urobia kresťania vtedy, keď do správy vecí verejných vnesú svoje kresťanstvo.“

Požehnaný Nový rok 2019 prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: Kostol Kráľovnej pokoja v Prešove, www.pis.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.