Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. december 2018

Magnifikát

Magnifikát

Evanjelium 4. adventnej nedele (23. 12. 2018) tvorí text Máriinho chválospevu „Magnifikát“ (Velebí moja duša Pána...) (Lk 1,39-48).

(1) Niektorí autori považujú Magnifikát za miniatúrne evanjelium (Cantalamessa, 23). Lebo z Márie, keď otvorila svoje ústa, aby uvoľnila cestu svojim myšlienkam a pocitom, vyšiel prúd živého evanjelia.

(2) Každý človek, ktorý počul evanjelium, prijal a žije ho, prináša na svet Božie Slovo (sv. Ambróz, 26). Takto v istom zmysle každý môže vykonávať Máriinu úlohu vo svojej dobe. A to sú skutočné sviatky Božieho narodenia.

(3) Existuje aj eucharistický výklad chválospevu „Magnifikát“: Eucharistia je tým istým Kristovým telom, ktoré sa zrodilo z Márie. Preto ku Kristovi treba prichádzať tou istou kráľovskou cestou, ktorou k nám prišiel on sám (sv. Bernard, 5). Prijímanie Kristovho tela je tou kráľovskou cestou.

Požehnanú 4. adventnú nedeľu prajem všetkým, ktorí očakávajú príchod Pána.

Ján Duda

 

Obrázok: deebrestin.com

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.

V Nemecku demonštrovali proti pravicovému teroru

V Nemecku demonštrovali proti pravicovému teroru

Tri týždne po násilnej smrti nemeckého komunálneho politika Waltera Lübckeho vyšlo do ulíc mesta Kassel, kde predsedal okresnej samospráve, približne 2-tisíc ľudí, aby protestovali proti pravicovému extrémizmu a násiliu.