Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. december 2018

Dva postrehy k pochodu krampusov v Piešťanoch

Dva postrehy k pochodu krampusov v Piešťanoch

Piešťany majú za sebou druhý ročník pochodu čertov. Podľa informácií tlačových agentúr sa do sobotného sprievodu v centre mesta zapojilo výrazne viac masiek ako vlani, tentoraz až 150 krampusov, prevažne z Rakúska. 

K tejto akcii dve malé poznámky.

Celé podujatie sa v médiách už od minulého roku prezentuje ako zábava pre veľkých aj malých, pričom ide len o import starej rakúskej ľudovej tradície. Žiadne duchovné či ideologické veci tam nemáme hľadať. 

Piešťanskí kresťania však na pochode krampusov odfotili banner účastníkov, na ktorom je napísané: „Nech peklo vládne tomuto mestu! Spolu to dokážeme. SATAN“ 

Momentálne ťažko povedať, či išlo o provokáciu alebo infiltrovanie podivnej skupinky ľudí, „nevinný“ imidž akcie to však jednoznačne poškodzuje.   

Druhá zaujímavosť sa týka postoja samosprávy. Ako pripomína portál pnky.sk, pochod krampusov schválilo mesto ešte pod vedením exprimátora Miloša Tamajku, ktorý organizátorom podpísal povolenie na zvláštne užívanie miestnych komunikácií. 

Z novembrových komunálnych volieb vzišiel nový primátor Peter Jančovič, ktorý do úradu nastúpil len pár dní pred pochodom krampusov. Mesto sa ale zmohlo len na to, že na svojej webovej stránke zverejnilo oznam, v ktorom vyzýva rodičov, aby zvážili účasť svojich detí na podujatí. Oznam na stránke mesta už nenájdete. 

Môžeme si o pochode diabolských masiek myslieť čokoľvek, ale jednej veci sa dá len ťažko rozumieť: Najprv mesto povolí verejné podujatie a následne pred ním vystríha rodičov s deťmi. O schizofrenickom prístupe k verejnému priestoru sme písali aj vlani a zdá sa, že pokrok nenastal. Len čertov prišlo viac. 

Pochod čertov Krampus v Piešťanoch 15. decembra 2018. FOTO TASR – Martin Palkovič

Odporúčame

Sankcie zrážajú vývoz iránskej ropy, napriek výnimkám USA pre niektoré štáty

Sankcie zrážajú vývoz iránskej ropy, napriek výnimkám USA pre niektoré štáty

Od zavedenia sankcií USA voči iránskemu ropnému sektoru v novembri minulého roka sa vývoz suroviny z blízkovýchodnej krajiny znížil o vyše 60 % pod 1 milión barelov denne a očakáva sa, že pod touto úrovňou zostane aj v januári. Washington síce poskytol niektorým štátom na dovoz ropy z Iránu výnimku, napriek tomu sa objem vývozu ani potom výraznejšie nezvýšil.