Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. december 2018

Vieme, že nič nevieme

Vieme, že nič nevieme

Výpovedná hodnota posledných prezidentských výskumov je síce veľmi nízka, keďže ešte stále nepoznáme kandidáta Smeru (teda minimálne jasného favorita prvého kola), SNS (Andrej Danko čaká na Smer, aby sa rozhodol, či do toho pôjde) ani kandidáta OĽaNO a KDH (obe strany sa tvária, že sa chcú dohodnúť).

Najnovšie dáta agentúry AKO tak stoja za zmienku najmä preto, že odhaľujú, v akej hmle stojíme len pár mesiacov pred voľbami. AKO sa začiatkom decembra v jednom prieskume pýtalo, koho by ľudia volili z dnes známych kandidátov, v druhom prieskume primiešalo aj mená Smeru (Rašiho), SNS (Danka) a OĽaNO (Remišovú). V oboch prieskumoch bol víťazom Robert Mistrík (16,8, resp. 14,8 percent), druhé a tretie miesto si vymenili Béla Bugár a Štefan Harabin, plece pri pleci boli ďalší kandidáti.

Najzaujímavejšie je porovnanie, ako sa v závislosti od nasadených mien presúvajú voliči v prípade troch súčasných kandidátov: Bélu Bugára by na základe dnes známeho výberu volilo 16,2 percenta ľudí, po doplnení zatiaľ fiktívnych kandidátov Smeru, SNS, OĽaNO však Bugár padá pod 10 percent. Je vcelku vtipné si uvedomiť, o koľko viac by mohol získať Maďar Béla od svojho koaličného národno-ľavicového tábora, keby Smer a SNS nepostavili svoje kone. 

Ešte výraznejšie sa to hýbe pri Milanovi Krajniakovi, bez Smeru, SNS a Remišovej má vyše 12 percent, s nimi o polovicu menej. František Mikloško po zaradení Remišovej prichádza zhruba o tri percentá (z 9,5 na 6,4), ešte väčšmi oberá Remišová o hlasy progresívnu kandidátku Zuzanu Čaputovú (10,9 verzus 6,6).

Robert Mistrík ako líder pelotónu môže byť s poslednými číslami celkom spokojný, ale ak Smer naozaj príde so svojím menom až začiatkom februára a vzápätí zareaguje SNS, tak prvý prieskum, ktorý možno brať naozaj vážne, príde až niekedy pred polovicou februára – teda len pár týždňov pred prvým kolom. Dovtedy nám komentátorom neostáva nič iné, než čítať z hviezd, variť z vody a zbierať klebietky zo Súmračnej. 

Na snímke chemik Robert Mistrík, ktorý si 1. januára 2018 prebral štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, o pár mesiacov ohlásil prezidentskú kandidatúru. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Odporúčame