Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. december 2018

Homosexualita v cirkvi ma znepokojuje, vyhlásil pápež František

Homosexualita v cirkvi ma znepokojuje, vyhlásil pápež František

V kňazstve a v rehoľnom živote nie je miesto pre homosexuálov, vyhlásil pápež František, a homosexuálnych kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky vyzval, aby dôsledne dodržiavali celibát.

„Je pre nich lepšie, aby kňazskú službu alebo zasvätený život opustili, ako by mali žiť dvojitý život,“ zdôraznil pápež.

Aj keď niektorých tieto Františkove slová prekvapili, v minulosti sa v podobnom duchu vyjadril už niekoľkokrát. Napríklad v máji tohto roku počas plenárneho zasadania Talianskej biskupskej konferencie.

Aktuálne pápežove vyjadrenia pochádzajú z knihy Sila povolania, ktorá tento týždeň vyjde v desiatich svetových jazykoch. Autorom knižného rozhovoru, ktorý bol nahraný 9. augusta v Dome svätej Marty vo Vatikáne, je španielsky kňaz Fernando Prado z rehole klaretínov.

Hoci má kniha 120 strán a dotýka sa rôznych tém súvisiacich so zasväteným životom, najväčšiu pozornosť vzbudzujú práve otázky a odpovede o homosexualite v radoch kňazov a ostatných zasvätených osôb. Práve tieto časti v predstihu zverejnil portál Religión Digital (ich preklad do češtiny je dostupný na webe českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu).   

„Zdá sa, že v našich spoločnostiach je homosexualita takmer módou a táto mentalita istým spôsobom ovplyvňuje aj život cirkvi,“ povedal pápež, ktorý spomenul aj niekoľko prípadov, o ktorých sa dozvedel v minulosti.

„Istý rehoľník mi povedal, že počas kánonickej vizitácie jednej rehoľnej provincie ostal prekvapený, keď videl, že šikovní mladí študenti a aj niektorí profesori – rehoľníci sú gayovia. Dotyčný rehoľník mal pochybnosti o celej tejto záležitosti a pýtal sa ma, či je na tom niečo zlé,“ uviedol František, podľa ktorého je v tejto veci postoj cirkvi úplne jasný – ku kňazskej vysviacke nemôžu byť pripustení tí, ktorí „praktizujú homosexualitu, prejavujú hlboko zakorenené homosexuálne sklony alebo podporujú tzv. homosexuálnu kultúru“.

„Nemožno prehliadať negatívne následky, ktoré môžu vyplynúť z vysvätenia osôb s hlboko zakorenenými homosexuálnymi sklonmi,“ dodáva Inštrukcia o kritériách rozlišovania povolania, pokiaľ ide o osoby s homosexuálnymi sklonmi, vzhľadom na ich prijatie do seminára a na pripustenie do posvätného stavu, ktorú v roku 2005 vydala Kongregácia pre katolícku výchovu.  

Foto – TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.