Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. novembec 2018

Konflikt v Kerčskom prielive

Konflikt v Kerčskom prielive

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce predložiť do parlamentu návrh na vyhlásenie stanného práva. Dôvodom je incident medzi ukrajinskými a ruskými ľoďami v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom. Prielivom prechádza hranica medzi Ukrajinou a Ruskom. 

Ukrajinské námorníctvo v nedeľu oznámilo, že ruské špeciálne jednotky zabavili tri jeho lode, pričom došlo k zraneniu niekoľkých ukrajinských námorníkov. Ukrajisnká strana tvrdí, že o prechode plavidiel Rusko vopred informovala, Rusi tvrdia, že plavidlá vyzvali, aby zastavili, čo neurobili. 

Lodná doprava v prielive je poznačená zlými rusko-ukrajinskými vzťahmi a de facto je pod ruskou kontrolou. Aj keď plavebný režim je upravený zmluvou z roku 2003, ktorá ukrajinským lodiam zabezpečuje voľný prístup do Azovského mora, po vypuknutí rusko - ukrajinského konfliktu ich ruské námorníctvo často podrobuje kontrole. V roku 2018 bolo podľa ukrajinských zdrojov takto kontrolovaných viac ako sto ukrajinských plavidiel. Problémom je aj to, že rusko - ukrajinská hranica v oblasti prielivu nie je dodnes upravená žiadnou bilaterálnou zmluvou. 

Incidentom sa dnes bude zaoberať aj Bezpečnostná rada OSN. 

Foto: TASR/ AP

Odporúčame