Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. novembec 2018

Trump po voľbách

Trump po voľbách

Prezident Trump využil povolebný deň na dve veci, po prvé, aby donútil rezignovať ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa, muža, ktorý mal vlastný názor, ale patril k lojálnym Trumpovým podporovateľom, nie kvôli osobe prezidenta, ale kvôli témam, ktoré si Trump osvojil. Osobitne tvrdému prístupu k imigrácii a ochrane hranice s Mexikom. Preto tento krok vyvoláva pohoršenie na konzervatívnej pravici. Trump bol k nemu podozrievavý kvôli jeho stanovisku v téme vyšetrovania ruskej intervencie a údajných liniek na Rusko, čo zase viac zaujíma liberálne médiá. Zhrnutie dôvodov si možno prečítať v texte, ktorý píše James Antlle III.

Druhá vec, ktorú Trump urobil deň po, bol útok na redaktora CNN, ktorý mu chcel položiť otázku na oficiálnej tlačovke, novinár bol nástojčivý, Trump ho vyzval, aby si sadol, odmietol mu odpovedať, neskôr mu odobrali novinársku registráciu platnú pre Biely dom. Je to trochu degaullovské, trochu ficovské, Trump s liberálnymi novinármi bojuje účelovo, aby ich stranícky zafarbil, na druhej strane, americkí novinári sa tak často aj sami správajú, myslím, že situácia je horšia ako u nás. Vďaka tomu majú médiá hlavného prúdu ďalšiu tému, ktorou ilustrujú, že Trump je nervózny a voľby prehral, čo, samozrejme, nie je celkom pravda.

K včerajšiemu textu o výsledkoch treba ešte dopovedať niekoľko čísel. Senátne voľby v Montane napokon tesne vyhral John Tester (demokrat), Nevadu Jacky Rosenová (demokratka), Arizonu Marta McSallyová (republikánka), Florida sa prepočítava, keďže výsledok bol tesnejší ako pol percentuálneho bodu, plus sa čaká na dopočítanie hlasov z cudziny (vojaci a podobne), ale náskok republikána Scotta je vyše 30-tisíc hlasov, takže Floridu zrejme získajú republikáni.

Odporúčame