Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. novembec 2018

Vo štvrtok budú v Bratislave diskutovať účastníci zahraničných protestov proti okupácii ČSSR v roku 1968

Vo štvrtok budú v Bratislave diskutovať účastníci zahraničných protestov proti okupácii ČSSR v roku 1968

Vo štvrtok sa v Bratislave zídu prominentní hostia – Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró. Všetci sa v roku 1968 zúčastnili na protestoch proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, za čo boli vo svojich štátoch tvrdo stíhaní.

Sovietsky disident Pavel Litvinov bol účastníkom protestu na Červenom námestí v Moskve, umelecká fotografka Joanna Helander ​v Krakove a Zoltán Bíró v Budapešti. Litvinova spolu s ďalšími siedmimi protestujúcimi na moskovskom námestí po pár minútach napadli príslušníci KGB a zavreli. Litvinov bol za protest odsúdený na päť rokov vyhnanstva na Sibíri, kde pracoval v baniach ako elektrikár. Neskôr emigroval do USA a venoval sa akademickej činnosti.

Ich diskusia sa začína o 17.00 hod. v Novej Cvernovke (Račianska 78, Bratislava), bude súčasťou vernisáže výstavy Za vašu a našu slobodu. Moderátorom diskusie bude Martin Hanus. Podujatie sa koná v rámci Festivalu slobody, ktorý tento týždeň v Bratislave organizuje Ústav pamäti národa. Viac o udalosti a profily jednotlivých hostí nájdete na internetovej stránke festivalu. Vstup na podujatie je voľný.

Foto: zľava Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró (zdroj: festivalslobody.sk)

Odporúčame