Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. novembec 2018

Kandidáti na primátora o sociálnych témach

Kandidáti na primátora o sociálnych témach

Včera som mal spolu s Veronikou Hliničanovou možnosť moderovať neobvyklú diskusiu: so štyrmi hlavnými favoritmi na primátora Bratislavy o sociálnych témach. Hovorilo sa o témach periférie, niekedy tej z okraja mesta, niekedy tej z centra mesta: o ľuďoch bez domova, tých, ktorí im chcú pomáhať, o hazarde a herniach, aj detských herniach, minulosti aj budúcnosti hazardu, o drogách či striptízbaroch. Diskusiu zorganizovalo Spoločenstvo L. Hanusa spolu s Nocľahárňou sv. Vincenta de Paul.

Mal som pocit mimoriadnej vecnosti a užitočnosti, neviem, či sa v inom hlavnom meste podarilo niečo podobné. Boli sme na okraji mesta, na chodbe bolo cítiť pach nocľahárne, otázky kládli experti venujúci sa téme aj bezdomovci, názory kandidátov komentovali ľudia, pre ktorých je starosť o sociálne odkázaných povolaním. Problémy a sumy, o ktorých sa hovorilo, boli prekvapivo drobné, konkrétne.

Mal som pocit, že problémy boli ohmatané, pomenované. Padlo viacero konkrétnych prísľubov, ako chcú lobovať za znenie zákona o hazarde, ktorý ide do druhého čítania, ako sa zvýšia dotácie na podobné zariadenia aj mzdy ľudí, ktorí tam pracujú, a mnoho ďalších vecí, bolo by dobre, aby ich naplnenie ľudia z tretieho sektora odsledovali. Mal som aj dobrý dojem z kandidátov, boli sústredení na tému, počúvali publikum, odpovedali. A zapisovali si.

Najsilnejší moment diskusie bol, keď sa postavil starší príjemne vystupujúci muž a predstavil sa ako bezdomovec. A porozprával o svojich dennodenných problémoch, napr. o tom, že im chýba skrinka, kde by si cez deň mohli odložiť veci, keďže z nocľahárne musia ráno odísť a veci si zobrať. Alebo problém inej ženy, ktorá upozornila, že bezdomovcom chýba domov dôchodcov, že staroba a choroba je hrozba.

Myslím, že diskusia ukázala, že medzi kandidátmi sú v týchto témach dôležité rozdiely, inde majú prekvapivo totožný program (hazard). Ak sú pre vás sociálne témy dôležité, oplatí sa diskusiu si pozrieť, jej záznam nájdete tu.

Na záver ešte jedna poznámka. Bratislava má šťastie, že v oblasti sociálnej pomoci odkázaným sa tak často venujú veriaci ľudia, mal som počas diskusie dojem, že ich prístup je v porovnaní s niektorými aktivistami dosť iný, neideologický. Nie je to samozrejmosť, treba si to vážiť.

Foto: Juraj Chorvatovič/BHD, SLH

Odporúčame