Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. novembec 2018

Africkí džihádisti znovu útočili na kresťanské ciele

Africkí džihádisti znovu útočili na kresťanské ciele

Džihádisti zo Somálska, ktorí sa usilujú o založenie Veľkosomálskej moslimskej ríše, ešte koncom októbra vo východoetiópskej provincii Harar opätovne atakovali kresťanské ciele. Tentoraz si za obeť vybrali dvojitý (spoločný mužský aj ženský) kláštor Debre Wogag Asebot.

Ako informovala vo Viedni sídliaca nadácia pre východné cirkvi Pro Oriente, už niekoľko týždňov je kláštor terčom ostreľovania. Popritom sú mníšky aj mnísi z reproduktorov vyzývaní, aby miesto opustili. Opát a opátka sa obrátili o pomoc na centrálnu vládu v Adis Abebe, ako aj na miestne autority v hlavnom meste provincie v Jogjige.

Kláštor má pre etiópskych kresťanov veľký symbolický a historický význam. Založil ho už v 12. storočí koptský svätec Abba Samuel. V 16. storočí padol prvýkrát za obeť násilnej islamizácii krajiny, na ktorej čele stál vojvodca Ahmed Granj. Na prelome 19. a 20. storočia ho obnovil mních Memher Gebre Medhin. V týchto dňoch čelí druhému pokusu islamistov o zničenie a spolu s ostatnými kresťanmi na východe Etiópie sa sotva dokáže ubrániť čoraz viac silnejúcim násilnostiam zo strany moslimských extrémistov.

Okrem toho sa v piatok 2. novembra stala v Hornom Egypte terčom atentátu islamistov, ktorí sa hlásia k IS, skupina koptských pútnikov v provincii Minya, kde sa až 40 % obyvateľstva hlási ku kresťanstvu. Najmenej sedem z nich zahynulo a 19 utrpelo zranenia. Koptský pápež Tawadros II. pri tejto smutnej príležitosti adresoval veriacim videoposolstvo, v ktorom povzbudil kresťanov k jednote. Kresťanom kondoloval aj egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí a v telefonickom rozhovore s Tawadrosom II. sa vyjadril, že je z udalosti „hlboko zarmútený“.

Foto: Koptskí kresťania z Etiópie a Eritrey, zdroj: flickr.com

Odporúčame