Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. novembec 2018

V Európe rastie odpor proti paktu OSN o migrantoch

V Európe rastie odpor proti paktu OSN o migrantoch

Z Migračného paktu OSN, ktorý by mal byť podpísaný v decembri v Marakéši, sa napokon stáva veľká európska téma. Na Slovensku sa proti nemu zatiaľ postavili SNS a Sme rodina – k nevôli ministra Lajčáka a premiéra Pellegriniho, ktorí ho hája slovami, že je politicky nezáväzný a národné štáty do ničoho nenúti.

Medzičasom jeho podpis už odmietlo viacero krajín ako USA, Maďarsko, Poľsko či Rakúsko. Kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že jeho krajina sa naďalej hlási k multilateralizmu, problém je však v obsahu paktu: „Nemôžem sedem rokov tvrdiť, aby sa rozlišovalo medzi tým, keď niekto žiada ochranu, a tým, keď niekto žiada lepší život, a potom súhlasiť s paktom, ktorý takéto rozlíšenie neobsahuje.“ Kurz sa tiež obáva, že aj napriek právnej nezáväznosti paktu by sa mohlo v budúcnosti stať, že by sa na jeho obsah odvolávali súdy a spochybnili tak súčasný politický konsenzus v jednotlivých štátoch.

Táto debata sa preniesla aj do Nemecka, kde viacerí vrcholní politici Merkelovej CDU rovnako požadujú, aby Nemecko odmietlo pakt s OSN, pretože v ňom chýba rozlíšenie medzi pracovnými migrantmi a utečencami (akoby všetci boli len migranti). Medzi kritikov paktu sa zaradil aj Jens Spahn, minister zdravotníctva, ktorý by v decembri rád vystriedal Merkelovú na čele CDU. 

Samotná diskusia okolo paktu ukazuje, ako sa po roku 2015 zmenila atmosféra: pred týmto rokom by podobný dokument OSN nevyvolal žiadnu pozornosť, dnes je z neho vysoko konfliktná téma. A v prípade Rakúska či Nemecka je zaujímavé, že ju medzi prvými otvárajú politici establišmentu (ÖVP a CDU) ešte predtým, než si ju stihli osvojiť protimigrantské strany ako FPÖ či AfD. 

Predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo) sa rozpráva s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom (uprostred) a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom (vpravo) počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 17. októbra 2018, AP Photo/Alastair Grant.

Odporúčame