Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. novembec 2018

Milovať nadovšetko

Milovať nadovšetko

Evanjelium 31. nedele v cezročnom období (4. 11. 2018) tvrdí, že „prvým (najvyšším) prikázaním je milovať Pána Boha nadovšetko a blížneho ako seba samého“ (Mk 12,28-34). Je možné lásku prikázať?

(1) Niektorí tvrdia, že nie. Podľa nich láska musí byť slobodná, musí mať srdce, citovú iskru, nie iba rozkaz rozumu a vôle (Cantalamessa, 284). Srdcu sa vraj nedá rozkázať. Nie je prikázaná láska utrpením? 

(2) Iní autori zdôrazňujú, že „musí platiť oboje: sloboda i prikázanie, že zachovávanie prikázaní nás privádza k slobode a životu, čo je opakom neslobody a útlaku“ (Pesch, 13).

(3) Zdá sa, že riešenie nám dáva ukrižovaná Ježišova láska: obetoval sa za nás. Ukázal nám príklad, dal nám motiváciu, že skutočná láska je síce obetou, ale nie je čírym a nezmyselným utrpením (F. Mauriac, Bozk malomocnému, 1947).

Zrnko duchovnej múdrosti: dá sa milovať bez obety? Nie je láska bez obety nezmyslom? 

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: http://katecheza.marianky.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.