Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. október 2018

Slabý duchovný zrak

Slabý duchovný zrak

Evanjelium 30. nedele v cezročnom období (28. 10. 2018) je o tom, že Ježiš uzdravil slepého Bartimeja na ceste z Jericha do Jeruzalema (Mk 10,46-52). Vynecháme výklad o fyzickom uzdravení a sústredíme sa na duchovné uzdravenie.

(1) Slepý Bartimej sedí „pri ceste“! To duchovne naznačuje, že „nevidí cestu“, je „mimo cesty“, nevidí svoje životné smerovanie, nevidí východiská zo svojich životných problémov, nevie, kam má ísť, kam kráčať... je mimo cesty, už nič mu nedáva zmysel. Bartimej je duchovným obrazom mnohých ľudí, ktorým slabne duchovný zrak a už nevidia nijakú cestu, lebo sú mimo nej.

(2) Ježiš kráča po ceste! Kráča ako prvý. Bartimej, keď na neho zavolá, nazýva ho mesiášskym titulom „syn Dávidov“. Chce (duchovne) vidieť. Keď mu Ježiš vrátil zrak, Bartimej uvidel a začal kráčať po ceste za Ježišom.

Zrnko duchovnej múdrosti: aké jednoduché, však? Veľké veci sú spravidla jednoduché. Skúste si to vyskúšať a len tak jednoducho vykročiť po ceste za Ježišom. 

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: Eustache Le Sueur – Kristus lieči slepého muža

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.

Masaker ministrov

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.