Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. október 2018

Sen o futuristickom Novom Československu

Sen o futuristickom Novom Československu

Sté výročie vzniku ČSR núka síce veľa ohliadnutí, no nikto sa nesnaží pracovať s ideou Československa ako s budúcou víziou. Nuž, skúsme!

Asi každý si uvedomuje nezmyseľnosť snáh opäť spojiť ČR a SR do jedného štátu, preto nikto také niečo ani vážne nenavrhuje. Všetky tie asymetrie a nerovnováhy, ktoré zničili spoločný štát už dvakrát, by totiž opäť začali pôsobiť a destabilizovali by vzájomné vzťahy oboch národov.

No je možné predstaviť si, že vo vzdialenejšej budúcnosti by sa partie ľudí v Česku a na Slovensku nadchli pre projekt, ktorý by mal ambíciu vzkriesiť Československo nie ako spojenie oboch krajín, ale ako vytvorenie niečoho tretieho: Nového Československa.

Pred pár rokmi som nápad pre takýto politický start-up predstavil ešte v .týždni v článku Nové Československo bude mať more. „Ide o projekt nie pre rok 2018, ale skôr pre rok 2118,“ napísal som vtedy, no nápad ma stále drží.   

Vo svete existuje totiž think-tank, ktorý sa snaží vyriešiť technické problémy spojené s vytváraním stálych osídlení na vlnách oceánov. Hovorí si Seasteading Institute. Ak sa raz tieto problémy vyriešia, na mori by mohli vzniknúť všemožné typy kolónií okolo rôznych myšlienok. 

Pokiaľ bude existovať ekonomická pohnútka, osadníci z Česka a Slovenska by mohli spojiť sily a vytvoriť na mori Nové Československo. Napokon, nie nepodobnú víziu mal aj M. R. Štefánik pred vyše storočím...

Vo svojom článku ukazujem, ako by takéto osídlenie so svojím špecifickým oceánskym kontextom mohlo od začiatku vznikať bez oných asymetrií, ktoré pôsobili odstredivo na staré, pevninské Československo.

Podobne je v ešte vzdialenejšej budúcnosti predstaviteľné Nové Československo ako súčasť kolonizácie Mesiaca, prípadne Marsu. Namietate, že ide o politické sci-fi? Nepochybne áno, lenže ešte v roku 1913 by sa aj to Československo, ktorého sté výročie vzniku si v týchto dňoch pripomíname, javilo ako sci-fi.

Umelecký koncept kolónie na Mesiaci z roku 1986. Bude raz nejako takto vyzerať Nové Československo? FOTO – NASA/Dennis M. Davidson/Wikimedia Commons

Odporúčame