Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. október 2018

Manželstvo je Boží plán

Manželstvo je Boží plán

Evanjelium 27. nedele v cezročnom období (7. 10. 2018) je o manželstve a rozvode (Mk 10,2-16). Mojžiš dovolil Židom vystaviť priepustný list a prepustiť svoju manželku. Ježiš povedal, že to Mojžiš dovolil pre tvrdosť ich srdca a zdôraznil pôvodný Boží plán: muž a žena sa stanú manželstvom „jedným telom“ a „každý, kto prepustí svoju manželku a vezme si inú, cudzoloží“. 

(1) Je tu Ježišovo jasné nie rozvodom! Sv. Ambróz (339 – 397) píše, že „kto hovorí áno rozvodom, je Židom, ale nie kresťanom“ a „kto sa rozvádza, roztrhne svoje telo, lebo odhadzuje svoju ženu, svoj manželský zväzok“ (in: Starowieyski, 507). Ak Boh stvoril svet a človeka v určitom poriadku, ktorý človek hriechom pokazil, Ježiš tento svet a človeka „znovu stvoril“ milosťou svojho vykupiteľského diela. Manželstvo je teda Boží, nie ľudský plán. A na jeho udržanie je potrebná aj Božia milosť.

(2) Nie rozvodu srdca! Nehovoríme o rozvode v právnom zmysle slova, ale v morálnom zmysle, o rozvode srdca. Ide o muža a ženu, ktorí sa síce nerozviedli, ale sa často hádajú, ubližujú si, ponižujú sa navzájom, upadli do závislosti od alkoholu, drog, jeden psychicky manipuluje a zotročuje druhého... Toto je rozvod srdca, lebo srdcia takého muža a ženy sú si navzájom cudzie (Cantalamessa, 268). Ježiš hovorí jasné nie aj „rozvodu srdca“: muž a žena sú v manželstve jedným telom! A kto ubližuje sebe samému, je chorý zdravotne alebo morálne.

Zrnko duchovnej múdrosti: modlime sa za manželov i za tých, ktorí sa na manželstvo pripravujú, aby ich Pán chránil pred rozvodom srdca a pomáhal im svojou milosťou.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Ilustračné foto: parade.com

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.