Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. september 2018

Prehra Orbána a pokrytectvo Webera

Prehra Orbána a pokrytectvo Webera

Po tom, čo včera europoslanci dvojtretinovou väčšinou schválili správu europoslankyne Sargentiniovej a spustili tak právny proces proti Maďarsku v EÚ, sa to najdôležitejšie bude diať na pôde Európskej ľudovej strany (EPP). Je totiž zjavné, že vláda Viktora Orbána nebude čeliť sankciám, na ktorých prijatie je potrebný jednomyseľný súhlas ostatných vlád. Orbána podrží minimálne Poľsko, ktoré čelí rovnakej kritike z EÚ ako Orbán. 

V skutočnosti sa včerajškom začal ostrý politický zápas, ktorý vyvrcholí budúcu jar v eurovoľbách. Orbánovi síce včerajšia prehra nemusí nijako škodiť doma, naopak, na rolu protiimigračného martýra, ktorý chráni Európu pred prílevom migrantom a ideológiou Georga Sorosa, dostal pred domácim publikom ďalšie pádne dôvody. Lenže v rámci EÚ utrpel nepríjemnú prehru, keďže sa od neho vo finále odvrátili aj niektorí dôležití spojenci. Samozrejme, Orbán tušil, že veľká časť EPP ho nepodrží, už predtým hovoril, že frakcia ľudovcov stratila svoj charakter a "skáče tak, ako pískajú liberáli a socialisti". Zároveň zdôrazňoval, že z EPP nechce odísť, ale bojovať za zmenu jej charakteru v duchu európskych otcov zakladateľov. 

No za Sargentiniovej správu hlasovalo vyše 100 ľudoveckých europoslancov (59 proti, 28 sa zdržalo), medzi nimi aj tí, ktorí by mali stáť skôr pri Orbánovi či ostať zdržanliví: s požehnaním rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza podporili správu europoslanci ÖVP, čím Orbánom budovaná antimerkelovská os Budapešť-Viedeň-Rím dostala vážnu trhlinu.

Poslanci bavorskej CSU síce Orbána podržali, no za správu proti Maďarsku hlasoval najvýznamnejší europoslanec CSU a šéf ľudovcov Manfred Weber. Tento fakt ma aj vcelku pobavil, keďže Webera som ešte v marci na akcii so straníckymi mládežníkmi počul o Orbánovi hovoriť, že "takíto politici si nezaslúžia kritiku, ale ocenenie!“ a že vďaka maďarskému premiérovi vieme, že Európa nemôže vidieť svoju budúcnosť v multikulti. Weberovi tak mohutne tlieskala nielen mládež CSU, ale aj prítomní delegáti Fideszu. Teraz Weber hlasoval za protiorbánovskú správu v europarlamente, keďže sa chce stať spitzenkandidátom do eurovolieb a kandidátom na predsedu Európskej komisie. Weber zrejme dúfal, že správa nebude mať dvojtretinovú podporu, takže sa Orbán naňho nebude až tak hnevať, zároveň vedel, že ak by hlasoval inak, ohrozilo by mu to kariéru v Bruseli. 

Včerajšie hlasovanie v duchu najviac privítali paradoxne dvaja muži, ktorí vedú proti sebe otvorenú vojnu, francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Macron chce totiž presvedčiť Angelu Merkelovú, aby spolu s ním vybudovala novú proeurópsku, progresívnu silu, ktorej súčasťou by bola veľká časť EPP, samozrejme bez Orbána. Macron si želá, aby takto kandidovali do eurovolieb a spolu deklasovali vzmáhajúcich sa nacionalistov.

Naopak, Salvini chce Orbána vtiahnuť do spoločného projektu národných síl, ktoré by sa pospájali naprieč Európou a vyzvali na súboj macronovsko-merkelovskú víziu EÚ. Salvini sa včera ani nezdržal a hneď ponúkol Orbánovi, nech odíde z EPP a príde do jeho klubu.

Macron dosiaľ nevedel presvedčiť Merkelovú a Salvini Orbána, z nového napätia v EPP sa tak najviac tešia Francúz a Talian.

Na snímke predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber, TASR/AP  

Odporúčame