Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. september 2018

Nemí hovoria a hluchí počujú

Nemí hovoria a hluchí počujú

V evanjeliu 23. nedele v cezročnom období (9. 9. 2018) čítame, že Ježiš „otvoril“ hluchonemému človeku sluch i ústa a on začal počuť i hovoriť (Mk 7,31-37).

(1) „Sú to fyzické zázraky, ktoré však pripomínajú zázraky duchovné“ (Vanhoye, 330). Ježiš nechal prehovoriť umlčaných a počuť zahlušených. A takto Ježiš koná aj dnes: umlčaní začínajú hovoriť a zahlušení zrazu začínajú počuť.

(2) Ježišov zázrak spočíva aj v tom, že dal zahlušeným a umlčaným odvahu počuť a prehovoriť o pravde. Bolo to pre nich veľmi oslobodzujúce a prinieslo im to radosť a úľavu (M. Priotto, 33). Hriech človeka zotročuje, pravda vyslobodzuje. 

(3) Nie je bežné, aby hluchí počuli a nemí rozprávali. Ak Ježiš otvára ústa nemým a uši hluchým, prežívame azda vážne duchovné zápasy, nejaký druh apokalyptických čias, keď je potrebný aj Ježišov nadprirodzený zásah. Pripomína nám to prorok Izaiáš v nedeľnom prvom čítaní: „Boh príde a spasí vás. Otvorí oči slepým, uši hluchým, chromý vyskočí ako jeleň“ (Iz 35,4-7). Ježiš nám pripomína, že začína znova čistiť kalné vody odvážnou a oslobodzujúcou pravdou, keď otvára uši tým, ktorí ich mali zahlušené a nepočujúce, keď otvára ústa nemým, aby sa odvážne hlásili k pravde a k evanjeliu.

Zrnko duchovnej múdrosti: nie som hluchý a nemý? Lebo Ježiš hluchým dáva sluch a nemým reč. Hoci si mnohí mysleli, že hluchí ostanú navždy hluchými a nemí že nikdy neprehovoria.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Obrázok: thanews.blogspot.com

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.